پاکستان سه بازار در مرزهای افغانستان و ایران ایجاد می کند

تهران- ایرنا- عمران خان نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه تأسیس سه بازار در مرزهای پاکستان-افغانستان و پاکستان-ایران را تصویب کرد.

به گزارش ایرنا از شبکه تلویزیونی سماء، تصویب ایجاد این بازارها در جلسه مقامات ارشد در اسلام آباد در مورد ایجاد بازارهای مرزی انجام شد.

عمران خان در این جلسه اعلام کرد که این بازارها فرصت های تجاری و کسب و کار بهتری را برای افرادی که در مناطق مرزی زندگی می کنند فراهم می کند.

براساس این گزارش، قرار است دو بازار مرزی در بلوچستان و دیگری در خیبرپختونخوا تأسیس شوند.

تکمیل پروژه بازارهای مرزی در فوریه (بهمن) سال ۲۰۲۱ تکمیل خواهد شد.

سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران اسلامی حدود هزار و ۶۰۰ کیلومتر یعنی معادل یک ششم از مجموع مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با کشورهای افغانستان، پاکستان و حوزه دریای عمان مرز دارد.

طول مرزهای خاکی این استان با کشور افغانستان حدود ۳۰۰ کیلومتر یعنی معادل یک سوم از کل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای خاکی مشترک استان با کشور پاکستان ۹۲۱ کیلومتر است که مجموع کل مرز مشترک ایران و پاکستان را تشکیل می دهد.

پاکستان واقع در جنوب غربی آسیا از جنوب مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عمان دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم مرز است.

روابط اقتصادی پاکستان با سیستان و بلوچستان دارای گستردگی فراوانی است و راه آهنی که از زاهدان به پاکستان کشیده شده بود همچنان در مسیر تبادلات اقتصادی منطقه فعال است و حتی پیمان تاریخی هم بین ایران، پاکستان و ترکیه برقرار شده که بر اساس آن نیز قراردادهای همکاری های اقتصادی و نظامی بین این سه کشور برقرار شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =