سفیر جدید ایران در بوسنی و هرزگوین استوار نامه خود را تقدیم کرد

بلگراد-ایرنا- «رضا قلیچ خان» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین روز پنجشنبه رونوشت استوارنامه خود را به رئیس کل تشریفات وزارت امور خارجه این کشور تسلیم کرد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در سارایوو، قلیچ خان روز پنجشنبه در ملاقات با «میرصاد بشیچ» بر حمایت کشورمان از یکپارچگی و اتحاد بوسنی و هرزگوین تاکید کرد.

رئیس کل تشریفات وزارت امور خارجه بوسنی و هرزگوین نیز در این نشست ضمن قدردانی از حمایت‌های ایران از مردم بوسنی و هرزگوین ابراز اطمینان کرد که مردم این کشور بر مشکلات فائق می‌آیند.

دو طرف در این ملاقات ضمن گفت‌وگو در مورد تاثیرات شیوع کرونا بر زندگی و سلامت مردم جهان و همچنین اثرات منفی این همه‌گیری بر روابط میان کشورها، با اشاره به روابط خوب ایران و بوسنی و هرزگوین بر ضرورت توسعه همکاری‌ها تاکید کردند.

بوسنی و هرزگوین در اول مارس ۱۹۹۲ از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

جمهوری بوسنی و هرزگوین حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۸ درصد آنان را بوسنیایی‌های اکثراً مسلمان، ۳۷ درصد را صرب‌های اکثراً ارتدوکس، ۱۴ درصد را کروات‌های اکثراً کاتولیک و بقیه را سایر اقوام تشکیل می‌دهند.

بر اساس قرارداد صلح «دیتون» در سال ۱۹۹۵ میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی و هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی؛ جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات‌نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت. در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =