تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه در بغداد

بغداد- ایرنا- شماری از مردم عراق در اعتراض به اقدام گستاخانه نشریه فرانسوی شارلی ابدو در انتشار کاریکاتور موهن به ساحت پیامبر بزرگ اسلام (ص) پنجشنبه مقابل سفارت فرانسه در بغداد تجمع کردند.

به گزارش ایرنا، معترضان با در دست داشتن بنر، کاغذ نوشته و سردادن شعارهایی اقدام موهن و گستاخانه این نشریه را محکوم کردند.
نشریه فرانسوی شارلی ابدو (Charlie Hebdo) برای دومین بار پس از ۲۰۱۵ میلادی، هفته گذشته انتشار کاریکاتورهای موهن راجع به پیامبر اسلام (ص) را تکرار کرده است. حرکتی که توجیه آن «آزادی بیان» بوده است حال آنکه بر مبنای اسناد حقوق بین‌الملل و با توجه به تعریف آزادی بیان و محدودیت‌های آن، به هیچ وجه توهین به اعتقادات دیگر ادیان و اقوام بر نمی‌آید.
امری که بیانگر بی توجهی غرب به حقوق مندرج در اسناد بین‌المللی است که غالباً خود بر تصویب آن پافشاری داشته است. برخورد غرب همواره در این زمینه دوگانه بوده است. برای مثال در یکی از این رفتارهای دوگانه به نوشته روزنامه تلگراف انگلیس در ۲۷ ژانویه ۲۰۰۹، موریس سینت اسنثت، کاریکاتوریست شارلی ابدو، به دلیل انتشار مطلب و نقل لطیفه‌ی در مورد پسر نیکولا سارکوزی، نخست وزیر وقت فرانسه، برکنار شد و جرم وی برانگیختن نفرت علیه یهودی‌ها اعلام شد. حال آنکه همه ادیان دارای احترام بوده و توهین به آن‌ها امری مذموم و ناپسند است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =