بزرگترین پایگاه امداد جاده‌ای هلال احمر کشور در خلخال بهره‌برداری شد

اردبیل _ ایرنا _ بزرگترین پایگاه امداد و نجات جاده‌ای بین‌شهری جمعیت هلال احمر کشور عصر پنجشنبه در آیینی در جاده خلخال - اسالم مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش ایرنا ، دبیرکل جمعیت هلال  احمر در آیین افتتاح این پروژه بزرگ امدادی منطقه جنوب استان اردبیل گفت: ۴۸۱ پایگاه امداد و نجات جاده‌ای بین‌شهری هلال احمر در مناطق مختلف ایران اسلامی به مسافران و در راه ماندگان خدمات می‌دهند.

محمدحسن قوسیان مقدم اظهارداشت: با توجه به واقع شدن پایگاه امداد و نجات جاده‌ای بین‌شهری گردنه الماس در منطقه‌ای سخت و برف و کولاک‌گیر و نقش آن در امدادرسانی به مسافران ۲ راه خلخال - اسالم و پونل در استان گیلان احداث این پایگاه در سطح بزرگتر از پایگاه‌های موجود جمعیت هلال احمر و همچنین تجهیز آن به تجهیزات مدرن امداد و نجات بین‌راهی برای کمک به مسافران و در راه‌ماندگان و اسکان مسافران گرفتار در برف و سرمای این ۲ جاده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دبیرکل جمعیت هلال‌ احمر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اعضا و داوطلبان هلال‌احمر را با آموزش و سازماندهی در خانه‌های هلال روستایی مستقر می‌کنیم، خاطرنشان کرد: جهت استفاده روستاییان سراسر کشور از خدمات بشردوستانه و آموزشی هلال‌ احمر این هدف را عملیاتی خواهیم کرد.

وی از افتتاحیک هزار و  ۴۰۰ پروژه احداث خانه هلال روستایی در مناطق مختلف کشور همزمان با افتتاح پایگاه امداد و نجات جاده‌ای گردنه الماس خلخال خبرداد و گفت: با توجه به اهمیت و نقش خانه‌های هلال روستایی در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حوداث قهری در همان ابتدای وقوع حادثه انتظار از مسوولان استان اردبیل کمک به ساخت این خانه‌ها در روستاها است.

او با بیان اینکه ۴۰۰ شعبه هلال ‌احمر در استان‌ها فعالیت دارند، تشریح کرد: به دلیل مسافت زیاد روستاها با شهرها، شعب هلال ‌احمر نیز با روستاها فاصله ‌دارند و به همین دلیل قصد داریم خدمات هلال ‌احمر را به روستاها نیز انتقال دهیم.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به ظرفیت خوب دهیاری‌ها و اهمیت نقش‌آفرینی آنها در ارائه سریع‌تر خدمات به مردم هنگام بروز حوادث گفت: ستون خیمه کمک‌رسانی‌ها، دست دهیاری‌هاست و تاکید داریم که از این پتانسیل به درستی استفاده شود.

وی بیان کرد: جوانان در طول تاریخ در مقاطع مختلف نقش‌آفرینی کرده‌اند و اگر همت جوانان نبود ما در جنگ پیروز نمی شدیم، نقش جوانان در پیشرفت کشور غیرقابل انکار است و در بحران کرونا نیز جوانان هلال احمر با کمک خیرین در تهیه و توزیع اقلام معیشتی و اقلام بهداشتی فعالیت می‌کنند.

وی فعالیت داروخانه‌های هلال احمر در مناطق مختلف کشور از جمله شهرستان خلخال در تامین داروهای بیماران خاص ، صعب‌العلاج و سرطانی را قابل تحسین دانست.

وی با اشاره به آموزش‌های هلال‌احمر در پیشگیری از حوادث بیان کرد: آموزش‌های هلال‌احمر در مدارس، پادگان‌ها، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه انجام می‌شود و هم‌زمان آموزش‌های از راه دور نیز به‌صورت مجازی که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت جمعیت از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه اکثر نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر بصورت داوطلبانه و ایثارگرانه در پایگاه‌های این جمعیت از جمله پایگاه گردنه الماس خلخال فعالیت دارند، اظهارداشت: در صورت تامین بودجه و گشایش ردیف اعتباری از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی این جمعیت اقدام به جذب و استخدام جوانان فعال در تیم‌های امداد و نجات مناطق مختلف کشور خواهد کرد.

عملیات اجرایی پایگاه امداد و نجات جاده‌ای بین‌شهری گردنه الماس خلخال از سال ۱۳۹۵ با زیربنای ۷۱۲ متر مربع  آغاز شده بود که با صرف ۳۴ میلیارد و ۸۹۶ میلیون ریال مورد بهره‌برداری قرار گرفت. 

جاده اسالم - خلخال با ۷۰ کیلومتر امتداد از مسیرهای گردشگری و ارتباطی استان‌های گیلان و اردبیل است و در زمستان ارتفاع برف در برخی از مسیر راه آن به چهار تا ۶ متر نیز رسیده است.

۲۰ کیلومتر از مسیر این راه در حوزه استحفاظی استان اردبیل واقع شده که هم‌اکنون ۱۱ کیلومتر این مسیر تبدیل به راه اصلی با عرض ۱۲ متر آسفالت شده و باقیمانده را در هر ۲ حوزه اردبیل و گیلان با مشخصات راه فرعی درجه ۲ می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =