ایران و بوسنی به توسعه همکاری‌ها تاکید کردند

تهران- ایرنا- سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و رئیس کل تشریفات وزارت امور خارجه این کشور به توسعه همکاری‌های دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا از سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی، «رضا قلیچ خان» امروز (پنجشنبه) رونوشت استوارنامه خود را تسلیم رییس کل تشریفات وزارت امور خارجه این کشور کرد.

 در این ملاقات دو طرف ضمن گفت و گو در مورد تاثیرات شیوع کرونا بر زندگی و سلامت مردم سراسر جهان و همچنین اثار منفی این همه گیری بر روابط بین کشورها، به ضرورت توسعه همکاری های دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، پیش از این «محمود حیدری» سفیر سابق ایران در پایان ماموریت خود در بوسنی و هرزگوین در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در منطقه بالکان به تشریح روابط دو کشور پرداخت بود.

این دیپلمات درباره نگاه مردم بوسنی به ایران گفته بود: مردم بوسنی ایران را کشوری تاریخی و دارای فرهنگ غنی می‌دانند و همچنان قدردان کمک های مردم ایران در زمان جنگ این کشور هستند. از طرفی بوسنی و هرزگوین محل تلاقی ادیان اسلام، مسیحیت ارتدوکس و کاتولیک بوده و در جوار اتحادیه اروپا واقع شده که پیوندهای اقتصادی و فرهنگی عمیقی با اروپا دارد و می‌تواند پلی برای توسعه مناسبات و شناساندن ارزش های ایرانی و اسلامی به عنوان دین همزیستی و احترام به ملت ها در جامعه اروپایی باشد.

وی تاکید کرده بود که آنچه بر اهمیت روابط ایران و بوسنی می افزاید، مشترکات فرهنگی است که می‌تواند موجب ارتقای روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور نیز باشد.

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در ارزیابی روابط اقتصادی و مبادلات تجاری دو کشور نیز گفته بود که بعد از استقلال بوسنی و هرزگوین چندین موافقت نامه اقتصادی در زمینه های بازرگانی، بانکی، سرمایه گذاری مشترک و حمل و نقل در همکاری اتاق های بازرگانی بین دو کشور امضا شده است.

بوسنی و هرزگوین در اول مارس ۱۹۹۲ از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد. براساس قرارداد صلح دیتون در سال ۱۹۹۵ میلادی که سرآغازی برای موجودیت جدید بوسنی هرزگوین بود، این کشور به دو هویت سیاسی؛ جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت. در زمان حاضر سه رییس جمهوری به صورت نوبتی، بوسنی و هرزگوین را اداره می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =