سازمان منع تسلیحات شیمیایی  در باره مسمومیت ناوالنی تحقیق می کند

تهران – ایرنا – سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) روز پنجشنبه تائید کرد که کارشناسانی را به آلمان اعزام کرده است تا از بدن «الکسی ناوالنی» رهبر مخالفان روسیه نمونه‌برداری کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این سازمان که مقر آن در لاهه است، اعلام کرد که نتیجه آزمایش ها روی ناوالنی برای بررسی مسمومیت وی، به زودی در اختیار مقام های آلمانی قرار می گیرد.

دولت آلمان اعلام کرده آزمایشگاه‌های تخصصی در فرانسه و سوئد تایید کرده‌اند که رهبر مخالفان روسی با عامل شیمیایی اعصاب دوران اتحاد جماهیر شوروی به نام «نوویچوک» مسموم شده ‌است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی یادآور شد که برلین به طور رسمی کمک فنی درمورد مساله مسمومیت ناوالنی را درخواست داده بود.

ناوالنی که یکی از اصلی ترین منتقدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است، بیستم آگوست (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد.

وی پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستان در شهر سامس سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی وجود دارد.

واژه ترکیبی «نوویچوک» (Novichok) به چهارمین نسل از عوامل جامد اعصاب اشاره دارد که در اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد. این عوامل از مواد قانونی ساخته شده است که حتی بعد از امضای پیمان منع اشاعه سلاح های شیمیایی در سال ۱۹۹۷میلادی نیز همچنان مورد استفاده قرار می گرفت. این عامل مرگبار به اصطلاح باینری (بدین معنی که تنها در صورت ترکیب شدن مرگبار خواهد بود) در ابتدا به شکل پودر بسیار ریز ساخته شد که می توانست به شکل مایع یا گاز نیز درآید.

کارشناسان بر این باورند در صورتی که این ماده شیمیایی در درون یک محفظه نگهداری شود می تواند ماه ها و یا حتی سال ها نیز دوام داشته باشد زیرا نوویچوک نه بخار می شود و نه با حل شدن در آب ترکیبات آن از هم متلاشی می شود. برخی از انواع این ماده چنان قوی است که بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه تاثیر خود را روی قربانی نشان می دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =