استاد دانشگاه: توسعه مدارس سبز، کودکان را به سفیران محیط‌زیست بدل می‌سازد

شیراز- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: سه‌گانه خانواده سبز، مدرسه سبز و جامعه سبز در هم تنیده است و می‌توان با اتکا به آموزش‌پذیری در دوران کودکی و توسعه مدارس سبز، کودکان را به سفیران محیط‌زیست در آینده بدل ساخت.

کاوه فتاحی، پنجشنبه در نخستین همایش ملی "محیط‌زیست سالم و توسعه پایدار در پرتو حقوق شهروندی، چالش‌ها و راهبردها" در زمینه توسعه شهری و محیط زیست، به اهمیت ایجاد دانشگاه‌ها و مدارس تراز سبز پرداخت.

وی، با بیان اینکه محیط‌زیست ایران امروز بیمار است، اظهار داشت: انسان امروزبه سبب عدم ارتباط صحیح با محیط و ایجاد تغییرات نامناسب، خود و محیط اقلیمی‌اش را دچار مشکل کرده و ضروری است در این میان با فعالیت‌های آموزش‌محور تاثیرگذار باشد.

فتاحی، به تدوین مدل ارزیابی مدارس سبز کشور در شهریور ۹۸ اشاره و بیان کرد: با وجود تاریخ غنی و مزایای سبز معماری سنتی، جای ایران در میان کشورهای دارای مدل‌های ارزیابی ساختمان سبز همچنان خالی است.

او افزود: این درحالی است که مناطقی مانند فلسطین و لبنان و کشورهای دیگری در خاورمیانه همچون عربستان، ترکیه، پاکستان، قطر و امارات متحده عربی این مدل‌ها اجرایی شده است.

پنج مدرسه کشور در مسیر تبدیل به مدارس سبز

این استاد دانشگاه همچنین از تبدیل پنج مدرسه سبز در پنج استان کشور به‌صورت آزمایشی سخن گفت و اظهار داشت: امروز بیش از ۱۰۷هزار و ۱۷۱ مدرسه در کشور داریم که هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، طرح‌ ایجاد مدارس سبز در پنج مدرسه از سوی بخش خصوصی دغدغه‌مند در حال انجام است و ساختمان این مدارس به لحاظ انرژی، آب، پسماند، آلودگی مواد، مصالح و محیط داخلی در حال حرکت در مسیر بدل شدن به مدارس سبز هستند.

وی، با بیان اینکه ایران گام‌های نخستین را برای رسیدن به دانشگاه‌ها و مدارس سبز برداشته است، گفت: چشم‌انداز نهایی در این عرصه، نوسازی مدارس بر اساس دستورالعمل‌های سبز، تدوین کتاب‌های سبز، مدل ارزیابی و تدوین سیستم رتبه‌بندی مدارس سبز و در نهایت اعطای نشان مدارس سبز در کشور است.

استاد دانشگاه شیراز، همچنین با اشاره به ایجاد مدل تراز سبز دانشگاه‌های کشور، افزود: تا به امروز اقدامات مهمی در زمینه توسعه دانشگاه‌های سبز کشور صورت‌گرفته است و نتیجه این اقدامات دسته‌بندی دانشگاه‌های کشور در پنج سطح است.

دانشگاه‌های کشور تنها ۱۰درصد امتیاز دانشگاه سبز را کسب کرده‌اند

فتاحی ادامه داد: دانشگاه رتبه اول کشور ۱۰۰ امتیاز کمتر از پایین‌ترین سطح رسیدن به دانشگاه سبز کسب کرده است، این بدان معناست که دانشگاه‌های کشور فقط ۱۰درصد امتیاز بدل شدن به دانشگاه‌های سبز را کسب کرده‌اند.

وی، برای نزدیکی به دانشگاه سبز، کیفیت هوا، ساختمان سبز و حمل و نقل سبز را از جمله معیارهای به‌کار گرفته در هر دانشگاه برشمرد و بیان داشت: هم‌ اکنون بین دانشگاه میانگین و دانشگاه‌های تراز اول فاصله بسیاری است و این در حالی است که دانشگاه اول نیز خود به پایین‌‍ترین سطح سبز نرسیده است.

این استاد دانشگاه، آمار سال ۹۹ دانشگاه‌ها را به دلیل شیوع بیماری کرونا فاقد اعتبار دانست و گفت: آمارهایی که امسال ارائه می‌شود نمی‌تواند نشانگر واقعی دستاورد دانشگاه‌ها باشد.

نخستین همایش ملی "محیط‌زیست سالم و توسعه پایدار در پرتو حقوق شهروندی، چالش‌ها و راهبردها" با حضور فعالان محیط‌زیست، حقوقدانان و مدیران شهری به میزبانی موسسه آموزش عالی آپادانای شیراز در هتل همای این شهر به‌ صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =