بسته‌های تشویقی دولت در بافت‌های فرسوده ادامه دارد

قزوین - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: بسته‌های تشویقی دولت در بافت‌های فرسوده جهت نوسازی منازل مسکونی که پیش‌بینی شده همچنان ادامه خواهد داشت.

مهدی عبوری روز پنجشنبه و در حاشیه سفر خود به قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دولت در شهرهایی مانند قزوین حدود ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات به انبوه سازان حرفه ای دارای صلاحیت ماده ۴ در نظر گرفته و در عین حال نیز پروانه‌های ساخت را به طور ۱۰۰ درصد رایگان و هزینه نظام مهندسی نیز ۵۰ درصد از محل طراحی، نظارت و اجرا رایگان در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: اگر به صورت خودمالکی، فردی بخواهد منزل خود را در این بافت نوسازی کند ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد ۹ درصد و ۵۰ میلیون تومان نیز به میزان ۱۸ درصد از سوی دولت دریافت خواهد کرد و ۴۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن با کارمزد ۴ درصد نیز به مالکان داده خواهد شد.

عبوری با بیان اینکه هم اکنون ۱۴۸ هزار هکتار بافت فرسوده در سطح کشور شناسایی شده، تصریح کرد: پنج میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در این بافت قرار دارند که شامل ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت تاریخی و یک میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار در بافت ناکارآمد و سه میلیون ۲۰۰ هزار خانوار نیز در سکونت‌گاه‌های غیررسمی حضور دارند 

به گفته این مسوول، برنامه‌های خوبی در حوزه بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری کشور آغاز شده تا جایی که در بخش بافت تاریخی اقدامات مناسبی از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با وزارت راه و شهرسازی در دست اجرا بوده و تعیین محدوده‌های بافت تاریخی نیز در سطح کشور اتفاق افتاده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در سکونت‌گاه‌های غیررسمی نیز براساس مصوبه هیات وزیران، پیش بینی شده در قالب ستادهای بازآفرینی شهری، استانی و ستاد ملی بازآفرینی کشور طی اقدامی مشترک پروژهای روبنایی و زیربنایی تعریف شود که خوشبختانه استان قزوین نیز دارای طرح‌های خوبی بوده که بخشی از آنها به پایان رسیده و بخشی نیز در دست اقدام است.

توسعه و مرمت بقعه امامزاده حسین (ع) قزوین پروژه اولویت‌دار تشخیص داده شده است

عبوری ادامه با اشاره به اینکه طرح تملک و توسعه امامزاده حسین (ع) قزوین از سال‌های گذشته مطرح و تصویب شده، گفت: تملک ۲۳۰ پلاک مسکونی برای توسعه این پروژه در نظر گرفته شده بود که حدود ۱۶۰ پلاک با مشارکت وزارت راه و شهرداری و اداره کل اوقاف و امور خیریه طی سال‌های اخیر مورد تملک قرار گرفته و با تخصیص منابع و تصمیمات خوبی که امروز گرفته شد مابقی تملکات نیز تا دهه مبارک فجر امسال به پایان خواهد رسید.

به گفته این مسوول، در جلسه امروز مقرر شد مابقی پلاک‌های باقیمانده توسط وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران تملک شود تا بعد از آن ساخت و مرمت صحن اصلی امامزاده با ۱۱ هزار متر مربع توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران آغاز شود.

وی با بیان اینکه طرح توسعه شهر با بازسازی و بهسازی بافت فرسوده جدا از هم هستند، تصریح کرد: بافت‌های فرسوده در مناطق مرکزی شهر قزوین که با آثار تاریخی نیز همپوشانی دارند با کمک معاونت عمرانی استانداری طرح‌های خوبی را با کمک راه و شهرسازی در دست اقدام دارند و با همکاری شهرداری قزوین نیز در برخی محلات مثل سردار و پنیه ریسه پروژه‌های خوبی آغاز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =