مشاور وزیر خارجه هند: روابط با ایران تحت تاثیر کشور سوم قرار نمی‌گیرد

دهلی نو-ایرنا- مشاور وزیر امور خارجه هند با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی ایران و هند گفت که روابط تهران و دهلی نو مستقل است و تحت تاثیر کشور سوم قرار نمی گیرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از وب سایت رسمی وزارت امور خارجه هند، وی مرالدیهاران در پاسخ به پرسش دو نماینده پارلمان این کشور در باره تاثیر روابط ایران و هند بر روابط تهران و دهلی نو تصریح کرد هند به روابط خود با کشورهای غرب آسیا بیشترین اهمیت را می‌دهد و دهلی نو دارای روابط گسترده در زمینه‌های فرهنگی، آموزش، تجارت و سرمایه گذاری با کشورهای این منطقه است. 

وزیر امور خارجه هند روز ۱۸ ماه جاری در مسیر سفر به روسیه برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو «سازمان همکاری شانگهای» سفری کوتاه اما مهم به ایران داشت و با «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه دیدار کرد. دو روز پیش از آن هم سرتیپ «امیر حاتمی» میزبان وزیر دفاع هند بود. این سفرها نشان از اهمیت نقش و جایگاه ایران برای هند در منطقه و جهان است. 
هند کشوری آسیایی است و قدرتی نوظهور که در قاره کهن پهلو به پهلوی چین می‌زند و رقابتی شدید و عمیق بین آن‌ها وجود دارد. 
ایران نیز کشوری است که از هر لحاظ برای این دو قدرت بزرگ آسیا و جهان اهمیتی ویژه دارد و از نظر روابط بین‌الملل و حفظ موازنه قوا، این امتیاز بزرگی برای ایران است. 
موقعیت مهم ایران در منطقه و جهان، ذخایر انرژی (نفت و گاز) که هند برای توسعه خود به شدت به آن‌ها نیاز دارد، کریدور شمال-جنوب و دسترسی هند به آسیای مرکزی و حتی اروپا، جایگاه ایران به عنوان قدرتی در حوزه خلیج فارس و منطقه غرب آسیا، ترس از حضور پررنگ چین در منطقه؛  همه و همه انگیزه‌هایی قوی برای تقویت روابط این کشور با ایران و ارتقای این روابط تا سطح روابط راهبردی هستند. 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =