پیش‌بینی برداشت ۶۳ هزار تن شلتوک در گنبدکاووس و مینودشت

گنبدکاووس - ایرنا - برداشت شلتوک از افزون بر ۱۵ هزار هکتار اراضی گنبدکاووس و مینودشت واقع درشرق استان آغاز شده و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند از این اراضی بیش از ۶۳ هزار تن شلتوک برداشت شود.

مینودشت و گنبدکاووس از شهرستان‌های مهم کشت شالی در شرق گلستان هستند که هرساله بخش از اراضی زراعی خود را پس از برداشت محصولات پاییزه (گندم، جو و دانه روغنی کلزا) به زیر کشت شالی می‌برند که در این بین شالی مینودشت به سبب واقع شدن در دامنه‌های رشته کوه البرز با آب و هوای معتدل، از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار است.

امسال در مینودشت سه هزار و ۳۲۰ هکتار شالی کشت شد که به گفته حبیب الله زارع مدیر جهادکشاورزی این شهرستان ۷۰ درصد مزارع آن از دو رقم "دم‌سیاه و هاشمی" و بقیه از ارقام پرمحصول هستند و پیش بینی می شود ۱۸ هزار تن محصول از این میزان سطح زیرکشت برداشت شود.

کشت و برداشت شالی در منطقه شرق گلستان اگرچه در سال‌های گذشته بیشتر به شکل دستی انجام می‌شد اما امسال ۲۰ درصد مزارع مینودشت مکانیزه کشت شد و اکنون برداشت ۵۰ درصد مزارع این شهرستان با ۳۰ دستگاه کمباین به صورت مکانیزه درحال برداشت است.

در گنبدکاووس هم امسال ۱۲ هزار هکتار شالی کشت شده که هزار هکتار آن بهاره و ۱۱ هزار هکتار دیگر هم در قالب کشت تابستانه و از ارقام "دم‌سیاه، ندا و فجر" است که به گفته غلامعلی نورا مدیر جهادکشاورزی این شهرستان مرزی پیش بینی برداشت از این سطح زیرکشت حدود ۴۵ هزار تن شلتوک است.

برداشت شالی در منطقه شرق گلستان از نیمه دوم شهریور هر سال آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =