پنج موزه جدید به مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی اضافه شد

اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت:‌ پنج موزه جدید به مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی اضافه شده که در سفر پیش روی وزیر میراث‌فرهنگی و گردشگری به استان بهره‌برداری می‌شوند.

به گزارش ایرنا ، نادر فلاحی روز پنجشنبه با اشاره به اقدامات عمرانی و توسعه‌ای در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی اظهار داشت: از اقدامات شاخص در این مجموعه احیای بنای سردر عالی‌قاپو بود که فاز نخست آن سال گذشته اجرا شد و امسال شاهد اجرای فاز دوم آن خواهیم بود.

وی با اشاره به تملک خانه سپهرم و الحاق آن به موزه صنایع دستی بیان کرد: تملک ساختمان بانک ملی از مهم‌ترین مطالبات مردم و موارد مورد پیگیری‌ مستمر آیت‌الله عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل برای بازگشایی محوطه مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی است که با هزینه‌کرد ۸۰ میلیارد ریال انجام و عملیات اجرایی آن در مدت یک ماه تکمیل خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: طرح رواق‌سازی در ضلع شمالی میدان عالی‌قاپو نیز اجرا می‌شود که اعتبارات مورد نیاز در این زمینه تامین شده است.

فلاحی عنوان کرد: از دیگر اقدامات شاخص در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی در این مجموعه جهانی راه‌اندازی صحن "قیزیلباش‌لار" بوده که تاثیر بسزایی در اجرای برنامه‌های مناسبتی به ویژه در ایام محرم داشته است.

او افزود: مرمت مدرسه پورسینا، مرمت مستمر بخش‌های مختلف مجموعه از جمله گنبد شاه اسماعیل، ساماندهی شهیدگاه همراه با یادمان شهدای چالدران که طرح مطالعاتی آن تکمیل و تصویب شده وعملیات اجرایی آن آغاز شده نیز در این مجموعه انجام شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به دایر شدن موزه فرش در جنت‌سرای بقعه شیبخ صفی با پنج میلیارد ریال اعتبار بیان کرد: توسعه بخش‌های مربوط به موزه در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی از مهم‌ترین رویکردها بوده که در این راستا پنج موزه شامل موزه سنگ، سکه، اسناد تاریخی، سفال و قطعات سفال و عکس‌های قدیمی در این مجموعه ایجاد شده و در سفر پیش روی وزیر میراث‌فرهنگی به استان بهره برداری می‌شود.

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از مهم ترین آثار تاریخی شهر اردبیل و از بناهای کم نظیر تاریخی ایران است که از لحاظ معماری و کاشی کاری از شاهکارهای سده هشتم هجری قمری و سال های پس از آن است.

این بنا پس از وفات شیخ به سال ۷۳۵ هجری قمری به وسیله فرزند وی صدرالدین موسی پایه‌گذاری شد و شاه عباس بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن انجام داد.

اهمیت این اثر تاریخی به طور کلی در رابطه‌ای که با سلسله خاندان صفوی دارد جلوه‌گر می شود ، اسلاف شاهان صفوی و همچنین شاه اسماعیل اول بنیانگذار این سلسله در این مجموعه تاریخی به خاک سپرده شده‌اند.

مجموعه کنونی بقعه شیخ صفی شامل بیرون بقعه (عالی قاپو) ، سردر ، حیاط بزرگ ، رواق ، مقبره شیخ صفی الدین ، حرم خانه ، مقبره شاه اسماعیل ، چینی خانه (که دارای گچ بری‌های زیبا و چند درِ چوبی و نقره‌ای نفیس است) ، مسجد جنت سرا ، خانقاه ، چراغ خانه ، چله خانه و شهیدگاه است.

این مجموعه ارزشمند پنجم تیر سال ۱۳۸۹ خورشیدی به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

یکی از آثار این مجموعه فرش بسیار معروفی به نام قالی اردبیل است که یکی از مشهورترین قالی های جهان است و در گذشته در آرامگاه وی بوده اما هم‌اکنون در موزه ویکتوریا آلبرت کشور انگلستان نگهداری می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =