نمایشگاه عصر رهایی در قصرشیرین گشایش یافت

قصرشیرین- ایرنا- رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قصرشیرین گفت: نمایشگاه عصر رهایی با محوریت نمادسازی فرهنگ مقاومت، بازسازی فرهنگ و نمادهای دفاع مقدس با وجود محدودیت‌های ناشی از کرونا، با همراهی و همیاری ناحیه مقاومت بسیج و گردان امام حسین (ع) قصرشیرین برپا شد.

سحر پوره روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، افزود: این نمایشگاه توسط اداره ارشاد اسلامی قصرشیرین شامل تصویرسازی مقاومت و شهدای دفاع مقدس در قالب ماکت و عکس است که در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بر پا شده و آماده بازدید عموم است.

وی با بیان اینکه جنگ در هر جامعه ای می تواند منشا آثار متفاوت و گوناگونی باشد، اظهار داشت: تقویت اتحاد و یا حتی فروپاشی آن، تغییر خرده فرهنگ ها و یا فرهنگ کلان، تغییر نگرش در ابعاد مختلف و در لایه های متفاوت جامعه و بسیاری پیامدهای دیگر که هر کدام از آن ها برای نسل جنگ و نسل های پس از آن حاوی پیام ها، نمادها، سبک زندگی  است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قصرشیرین گفت: همزمان با طلوع انقلاب اسلامی دست سیاست های سیطره طلبانه دشمنان از آستین رژیم بعث در عراق به عنوان ابزاری برای فروپاشی این انقلاب نوپا بیرون آمده بود تا به خیال خام خود متفاوت ترین سنگر مقاومت و بیداری را از بین ببرند.

 پوره اضافه کرد: با انقلاب اسلامی نوعی فرهنگ رهایی بخش  در جهانِ تحت سلطه ابرقدرت ها پدیدارشد که نه تنها تابع سیاست های آن ها نبود، بلکه جهان را به مقابله و مبارزه با سیطره طلبان فراخواند.

وی گفت: این انقلاب با الهام گیری از قیام امام حسین (ع)  و با آرمان جامعه سازی و فرهنگ سازی جهانی برای بیداری به سمت ظهور امام عصر (عج) با محوریت ولایت فقیه شکل گرفته بود و همین عامل زمینه ساز تحولی شد که نه تنها فرهنگ ایران را با تغییر بنیادین مواجه ساخت بلکه مسبب بسیاری از حرکت ها و شکل گیری جنبش ضد استعماری در فراسوی مرزهای جغرافیایی ایران شد.

او اظهار داشت: براین اساس نوع فرهنگ حاکم بر دفاع در برابر قدرت سیطره طلبان در جهان آن روز، بسیار استثنایی بود و به همین دلیل به عنوان دفاع مقدس نام گرفت، دفاعی که با فرهنگ و آرمانهایی مقدس  برای رهایی بشریت از یوغ ظلم و ستماست.

وی گفت: به پاسداشت این فرهنگ متعالی و رشادت های دلاوران مکتب حسینی، مردم و مسوولان وظیفه دارند عمل و رفتار خویش را با معیارهای دفاع مقدس منطبق کرده و الگو برداری نمایند.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت دارد که در اوایل جنگ تحمیلی ۲ سال کامل در اشغال متجاوزان بعثی بود.
این شهرستان در هشت سال دفاع مقدس بیش از ۸۶۰ شهید تقدیم نظام اسلامی کرد که قبور مطهر تعداد زیادی از این شهدا در سایر شهرهای استان کرمانشاه است.