طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری آماده اجرا است

اراک _ ایرنا _ رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی از اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری از مهرماه امسال خبر داد و گفت: مجلس شورای اسلامی گام‌های بلندی در راستای همسان سازی حقوق و کاهش شکاف بین دریافتی بازنشستگان جدید و قدیم تامین اجتماعی و خدمات کشوری برداشته است.

«علی‌اکبر کریمی» روز پنجشنبه در نشست شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در اراک افزود: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، در قانون برنامه ششم توسعه، تکلیفی برای دولت در راستای مناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشخص شده است.

وی ادامه داد: طرح همسان‌سازی بازنشستگان کشوری از مهرماه امسال انجام می‌شود و بازنشستگان قدیم باید ۹۰ درصد از حداقل حقوق بازنشستگان جدید را دریافت کنند.

کریمی اظهار داشت: مناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در تامین اجتماعی از ماه گذشته آغاز شده و در راستای بهبود این بخش تلاش‌های بیشتری  در دست انجام است.

وی گفت: رفع فشارهای اقتصادی جامعه نیز در دستور کار جدی مجلس شورای اسلامی قرار دارد و طرح‌های ویژه‌ای از جمله اختصاص منابع مالی در قالب کارت الکترونیک معیشتی برای جمعیت زیادی از کشور پیش‌بینی شده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی ادامه داد: در راستای این طرح در طول سال کارت الکترونیکی در نظر گرفته شده برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی چندبار و با مبالغ بیشتر و برای سایر جمعیت مشمول به دفعات کمتر و با مبالغ کمتر شارژ می‌شود.

کریمی تصریح کرد: کرونا آسیب‌های زیادی به معیشت و اقتصاد جامعه وارد کرده و همه باید تلاش کنند تا از این شرایط عبور شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی هم در این نشست گفت: مردم کشور بر اثر کرونا در ماه‌های اسفند و فروردین امسال ۸۰۰ هزار شغل  از دست دادند که این آمار در استان مرکزی به هشت هزار نفر رسید.

«محمدتقی آبایی هزاوه» افزود: هر ساله به طور میانگین در اسفند و فروردین ماه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر به جمعیت بیکار استان مرکزی اضافه می‌شد اما امسال به دلیل وجود ویروس منحوس کرونا و شرایط تعطیلی بسیاری از مشاغل، شمار بیکارشدگان قابل توجه بود.

وی بیان کرد: نرخ بیکاری استان در بهار امسال به ۶ و هفت دهم درصد رسیده که این نرخ در کشور ۹ و هشت دهم درصد است و استان مرکزی به لحاظ کاهش نرخ بیکاری رتبه سوم کشور را دارد.

آبایی هزاوه عنوان کرد: تعداد واحدهای دارای حقوق معوق استان مرکزی در مردادماه امسال به نسبت مدت مشابه پارسال با کاهش چشمگیری همراه بوده و از ۴۶ واحد به ۳۰ واحد رسیده است.

وی گفت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ شغل در سال جاری در استان مرکزی هدف‌گذاری شده که توزیع شهرستانی آن انجام و ابلاغ شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: پارسال ۱۵ هزار شغل شناسنامه‌دار در این استان ایجاد شد که ۱۴ هزار شغل آن جزو بیمه‌شدگان ماده ۱۴۸ اجباری تامین اجتماعی بود و این آمار در طول ۱۰ سال گذشته تامین اجتماعی این استان بی‌سابقه بود.

استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان و بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =