نایب رییس مجلس: طرحهای کلان باید بر نگاه به آینده مبتنی باشند

مشهد- ایرنا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نگاههای موقت، تلفات بسیار به منابع کشور زده لذا طرحهای کلان می‌بایست مبتنی بر نگاه به آینده بوده و در این چارچوب افق صد ساله را دید.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه ره باغ حضرت زهرا (س) در جوار حرم مطهری رضوی افزود: این ره باغ از پروژه‌هایی است که به دلیل نبود نگاه بلندمدت، سالها متوقف بود لذا آیینه عبرت برای کشور است. 

وی با بیان اینکه بسیاری از منابع بیت‌المال در ۴۰ سال گذشته اینگونه هدر رفته ‌است ادامه داد: بسیاری طرح و برنامه در کشور ابتدا با سر و صدا آغاز می‌شود اما در ادامه نقض می‌گردد که طرح توسعه اطراف حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) از جمله آنهاست.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نبود مدیریت تصمیم گیر از مشکلات کشور است اما در مشهد مدیران تصمیم‌گیر وجود دارند و باید از این فرصت برای رفع مشکل این پروژه‌ها استفاده کرد.

نماینده دیگر مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: پروژه توسعه و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی پروژه بزرگی است و به نقطه ای رسیده که غیرقابل برگشت اما قابل اصلاح است.

جواد کریمی قدوسی افزود: این طرح نباید متوقف شود بلکه باید در مسیر اجرا اصلاح گردد.

وی ادامه داد: در بودجه ١٤٠٠ می‌توانیم در چارچوب قانون منابع مورد نیاز برای تکمیل این بافت را در اختیار بگذاریم لذا مدیران مربوطه اقدامات کارشناسی را انجام و طرح‌های خود را ارائه دهند.

عملیات اجرایی ره باغ حضرت زهرا (س) با هدف ایجاد پیاده راه و مسیر دسترسی به حرم مطهر رضوی به مساحت ١٧ هزار و ٥٠٠ متر مربع و برآورد ٢٠٠ میلیارد ریال هزینه روز پنجشنبه با حضور جمعی از اعضای مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر مشهد، مسوولان شهری و استانی آغاز شد.

طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در خرداد ماه سال ۱۳۷۴ در کمیسیون ماده پنج قانون شهرداری به تصویب رسید و در سال ۱۳۷۷ مورد بازنگری قرار گرفت و فروردین سال ۷۸ الگوی طرح به تصویب کمیسیون ماده پنج رسید اما این طرح تاکنون چندین بار دستخوش تغییر شده است.
طبق مصوبه ۱۹ تیر ماه سال ۹۶ شورای عالی معماری و شهرسازی به منظور جلوگیری از تداوم اقدامات مخالف با حفاظت از حیثیت مکان و ارزش‌های ملموس و ناملموس بافت تاریخی - فرهنگی پیرامون حرم مطهر رضوی، طرح نوسازی و بهسازی حرم مطهر رضوی مصوب سال ۱۳۸۷ لغو و اجرای آن متوقف شد.
با این حال آبان ماه پارسال استاندار خراسان رضوی اعلام کرد نقشه راه بازسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مورد توافق وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد قرار گرفته‌ است. قرار بود وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد به صورت مشترک تا پایان سال ۹۸ طرح تفصیلی جدید را با در نظر گرفتن مبانی شهرسازی و دغدغه های موجود در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی تهیه و آن را در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب برسانند اما شورای عالی شهرسازی خود به صورت مستقیم به این موضوع ورود کرد که این اقدام اعتراض شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد را در پی داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =