مقام روس خطاب به آمریکا: خود را بی‌اعتبار نکنید

تهران – ایرنا – نماینده روسیه در سازمان ملل اروپایی در واکنش به ادعاهی اخیر مقامات واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام و تحریم‌ها، خطاب به آنها تاکید کرد: «آیا نمی‌فهمید که همه اعضای شورای امنیت به‌روشنی گفته‌اند آمریکا را عضو برجام نمی‌دانند؟ دست از بی‌اعتبار کردن خودتان بردارید.»

میخاییل اولیانوف امروز پنجشنبه در حساب توییتری خود با بیان این مطلب افزود: در واکنش به ادعای تبلیغاتی روز چهارشنبه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های ضد ایرانی نوشت: چگونه این کار را انجام می‌دهید ؟  ‌آیا آمریکا از طرف شورای امنیت سازمان ملل صحبت خواهد کرد؟ چه کسی به شما چنین اجازه‌ای داده است؟ آیا نمی‌فهمید که همه اعضای شورای امنیت به‌روشنی گفته‌اند که آمریکا را عضو برجام نمی‌دانند؟ دست از بی‌اعتبار کردن کشور خودتان (آمریکا) بردارید.

اولیانوف در توئیتی دیگر نوشت: موضوعات مطرح شده در بیانیه مشترک سه کشور اروپایی باید در نشست کمیسیون مشترک برجام به شکلی ملموس مورد بحث قرار گیرد.

این دیپلمات روس نوشت: مهم‌ترین نکته در بیانیه مشترک سه کشور اروپایی طرف برجام (انگلیس و فرانسه و آلمان)‌ تاکید مجدد بر موضع مشخص شده درخصوص تلاش (آمریکا)‌ برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل (اسنپ‌بک) است.

سه کشور اروپایی روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی در نشست شورای حکام آژانس اتمی در وین ضمن ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام ،‌در ارتباط با نامه 20 اوت آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با رویه‌های ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، خاطرنشان کردند کرد که موضع بیان شده در وزیران خارجه سه کشور اروپایی در بیانیه مشترک آنها در روز 20 اوت همچنان به قوت خود باقی است.

آنها بدون اشاره به تعلل و ناتوانی خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجام، ادعا کردند که عدم پایبندی «سازمان‌یافته (سیستماتیک) ایران» به تعهداتش در این توافق به طور جدی مزایای برجام را در حوزه عدم اشاعه تسلیحات اتمی تضعیف کرده است.

سه کشور اروپایی در همین پیوند نسبت به افزایش ذخایر اورانیوم، تداوم عملیات تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته، و برنامه‌ریزی ایران برای نصب سانتریفیوژهای بیشتر ابراز نگرانی کردند. آنها در بخش دیگری از بیانیه یادشده با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و کاهش تعهدات ایران ذیل این توافق، خواستار یافتن راه حل دیپلماتیک برای حفظ برجام و پیشرفت در مذاکرات کمیسیون مشترک شدند.

جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده که اگر سایر طرف‌های باقی‌مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا کنند، گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

این درحالی است که آمریکا مدعی شده که مطابق متن قطعنامه 2231 همچنان مشارکت کننده در برجام به شمار می‌رود و در اقدامی بر خلاف عقل سلیم درصدد فعال‌سازی مکانیسم ماشه و احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.  دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه درباره ناکامی آمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌ها، گفت: پیشاپیش پیروزی روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد و شکست مفتضحانه آمریکا را به ملت ایران را تبریک می‌گویم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =