۵۵ پرونده تخلف برای نانوایی‌های مهاباد تشکیل شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد گفت: ۵۵ پرونده تخلف در قالب هزار و ۱۳۲ مورد بازرسی برای خبازی‌های این شهرستان امسال تشکیل و تحویل تعزیرات حکومتی شد.

محمد جهین روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد، ۹ مورد مربوط به گرانفروشی، ۲۰ مورد مربوط به کم‌فروشی، یک مورد مربوط به عرضه خارج از شبکه، چهار مورد مربوط به تعطیلی خودسرانه، ۲۲ مورد مربوط به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و ۳۳ مورد نیز مربوط به شکایات مردمی بوده است.

وی با بیان اینکه در مهاباد ۳۲۶ واحد نانوایی و خبازی مشغول فعالیت هستند، ادامه داد:  از این تعداد ۱۲۶ واحد نان لواش ماشینی سهمیه‌دار، ۴ واحد نان لواش سنتی سهمیه‌دار، ۱۰ واحد نان لواش ماشینی آزادپز، ۹ واحد نان لواش سنتی آزادپز در داخل شهر و ۲۸ واحد نان لواش ماشینی سهمیه‌دار و ۳۵ واحد نان لواش سنتی سهمیه‌دار، ۱۰ واحد نان لواش ماشینی آزادپز و ۲ واحد نان لواش سنتی آزادپز نیز در بخش روستایی مشغول به فعالیت هستند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد اظهار داشت: ۱۳ واحد نان سنگکی سهمیه‌دار، ۱۴ واحد نان سنگی آزادپز، چهار واحد نان بربری سنتی سهمیه‌دار، ۶ واحد نان بربری ماشینی سهمیه‌دار، ۴۰ واحد نان روغنی سنتی آزادپز، ۲ واحد نان روغنی ماشینی آزادپز و همچنین ۶ واحد نان فانتزی و ۱ واحد نان تافتون سهمیه‌دار در شهر مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۳۴ واحد بدون پروانه و ۲۵ واحد آن‌ها مربوط به نان روغنی‌ها است.

جهین با اشاره به نیمه فعال بودن برخی واحدهای نانوایی اضافه کرد: تعدادی از نانوایی‌های غیرفعال و یا نیمه‌فعال، سهمیه آرد یارانه‌ای خود را به نانوایی‌های آزادپز می‌فروشند که تخلف محسوب می‌شود.

وی همچنین از کشف یک انبار احتکار آرد در مهاباد به ارزش ۳۲۰ میلیون ریال خبر داد و گفت: آرد مکشوفه از این انبار با نرخ مصوب دولتی در بین واحدهای نانوایی توزیع شده است.

وی در پایان خواستار حمایت بانک‌ها از واحدهای نانوایی برای تجهیز به موتور برق برای شرایط بحرانی شد و گفت: ۱۵۵ واحد نانوایی شهرستان برای تجهیز به موتور برق به وام‌هایی با کارمزد پایین نیاز دارند.

جهین افزود: یکی از مواردی که در بازرسی‌ها مردم از آن گلایه دارند کاهش کیفیت خمیر و کیفیت آرد است که نیازمند ارتقا و توجه بیشتر مسوولان ذیربط دارد.

این شهرستان با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت دارای ۶ هزار و ۸۰۰ واحد صنفی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =