سفیر ایران در پاکستان: صلح افغانستان باید با خروج نیروهای خارجی همراه باشد

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با تاکید بر آمادگی همیشگی کشورمان برای کمک به ملت افغانستان برای دستیابی به صلح پایدار، گفت: تلاش‌های صلح در افغانستان باید با خروج مسئولانه نیروهای خارجی و پایان مداخلات از بیرون همراه باشد.

به گزارش ایرنا به نقل از بخش مطبوعاتی سفارت ایران در اسلام‌آباد، «سید محمدعلی حسینی» در بیانیه‌ای اظهار داشت: ایران مانند گذشته آماده ارائه هرگونه کمک درخواستی برای پیشرفت صلح در افغانستان دارد و حاضر است تا تجربیات و ظرفیت‌های خود را در اختیار برادران و خواهران افغان جهت دستیابی به صلح پایدار در این کشور قرار دهد.

در این بیانیه آمده است: مذاکرات بین افغانی می‌تواند پیش زمینه‌ای برای صلح مورد انتظار باشد بنابراین باید استفاده حداکثری از این فرصت را جهت پایان دادن به مداخلت‌های خارجی در افغانستان انجام داد تا خود مردم افغانستان اجازه داشته باشند که آزادانه درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

حسینی تاکید کرد: خروج مسئولانه نیروهای خارجی، شکل گیری اعتماد متقابل میان طرف‌های مذاکره کننده در تمرکز بر راهکارهای سیاسی می‌تواند چشم‌انداز امیدبخشی را برای فرآیند گفت وگوهای اخیر فراهم کند.

وی خواستار حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون اساسی، ساختاری دموکراتیک، مشارکت سیاسی فراگیر، حقوق زنان همچنین حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی شد.

به گفته سفیر ایران در پاکستان، پایبندی به این مسائل می‌تواند از بروز هرگونه بحران ناخواسته در آینده جلوگیری کرده و صلح پایدار را در افغانستان ایجاد کند.

سیدمحمدعلی حسینی اظهار داشت: پناهجویان افغان این مذاکرات را از نزدیک دنبال کرده و بی‌صبرانه منتظر نتیجه مذاکرات و بازگشت به سرزمین مادری خود هستند. آنان مشتاق به مشارکت در بازسازی افغانستان و مشاهده رشد و شکوفایی فرزندانشان در سرزمین مادری خود هستند.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان هفته جاری با ابراز خرسندی از برگزاری گفت و گوهای طرف‌های افغان، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هر نوع مساعدت به روند صلح در افغانستان تاکید کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار جهان