آتش سوزی در اراضی ملی قزوین بیش از ۲ برابر افزایش یافته است

قزوین - ایرنا - آتش سوزی در اراضی ملی استان قزوین از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مجموع سال گذشته بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۹۰۰ هکتار از اراضی ملی استان قزوین که عمدتا مراتع بوده اند، دچار آتش سوزی شده اند.

سرهنگ بهرام ترکاشوند افزود: سال گذشته ۸۳۰ هکتار از اراضی ملی استان قزوین گرفتار آتش سوزی شده بودند.

وی با بیان اینکه منابع مادی و انسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری برای مقابله با حجم گسترده آتش سوزی ها محدود و ناکافی است،افزود: بدون مشارکت و همکاری مردم به ویژه جوامع محلی شامل دهیاران و شوراهای اسلامی روستا، کشاورزان و دامداران نمی توان شاهد کاهش این دست حوادث بود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین خاطرنشان کرد: آتش سوزی در اراضی ملی صدمه جبران ناپذیری به مراتع و پوشش جنگلی وارد می کند.

ترکاشوند اظهار داشت: آلودگی محیط زیست، آسیب به منابع خاک و تخریب پوشش گیاهی از عواقب سوء آتش سوزی در اراضی ملی هستند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین با اشاره به پیش بینی قانون برای برخورد با خاطیان حوادث آتش سوزی در اراضی ملی، خاطرنشان کرد: هرگونه آتش سوزی عمدی و غیرعمدی در اراضی ملی پیگیر قانونی به همراه دارد.

وی اظهار داشت: هماهنگی های لازم با دستگاه قضایی استان با هدف  شناسایی، تعقیب و برخورد قاطع با افرادی که به انفال و اراضی ملی آسیب وارد می کنند انجام شده است.

استان قزوین دارای ۸۵۳ هزار و ۴۸۵ هکتار مرتع، ۲۹ هزار و ۱۵۰ هکتار بیابان و ۲۸ هزار و ۱۵۷هکتار جنگل است که مجموع آنها اراضی ملی استان را تشکیل می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =