ثبت جهانی هورامان سرمایه‌گذاری ارزشمندی برای توسعه منطقه است

سنندج - ایرنا - سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان گفت: ثبت جهانی هورامان ثروت آفرین و سرمایه گذاری برای آینده کردستان است.

به گزارش ایرنا، محمد ابراهیم زارعی روز پنجشنبه گفت: کردستان و کرمانشاه از ثروت آفرینی ثبت جهانی هورامان بهره مند می‌شوند و با ثبت جهانی این منطقه تمام دنیا در برابر این آثار احساس مسوولیت کرده و این امر در رونق گردشگری این دو استان تاثیرگذار است.
وی افزود: استاندار کردستان حمایت های ویژه‌ای از ثبت جهانی هورامان داشته و مجموعه مدیران ارشد هم به اهمیت موضوع و تاثیرگذاری آن در توسعه کردستان واقف هستند چون نقش ثبت جهانی هورامان در امنیت پایدار غرب کشور یکی از موضوعات کلیدی و حائز اهمیت است.
زارعی حفظ فرهنگ و معماری منطقه را نیز از دیگر جنبه‌های این اتفاق مهم دانست و اضافه کرد: هورامان گنجینه فرهنگی منطقه کردستان است و حراست و پاسداری از آن با ثبت جهانی منطقه تسهیل می‌شود.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان از همراهی مردم در ساماندهی بافت روستاها تقدیر کرد و یادآور شد: همراه کردن جوامع محلی از نیازمندی های توسعه است که پایگاه منظر فرهنگی هورامان به درستی این موضوع را پیش برده است.

آخر شهریور امسال، ارزیاب سازمان فرهنگی یونسکو برای بررسی شرایط ثبت جهانی منطقه اورامانات به استان کردستان سفر می‌کند.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه اورامانات در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستاست که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران استان کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =