خیز مجدد کرونا در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از خیز مجدد کرونا در استان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: تاکنون مورد اثبات شده انتقال کرونا در داخل مدارس استان نداشته‌ایم.

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه چهارشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: در ۱۰ روز گذشته ما در محدوده سنی دانش‌آموزان هشت مورد مبتلا به کرونا را در استان داشتیم ولی با ردیابی‌هایی که انجام شده هیچ کدام از موارد ابتلا در داخل مدارس نبوده و همه آنها ابتلا و انتقال ویروس از طریق ارتباطات خانوادگی، مسافرت‌ها یا این گونه موارد بوده است. 

وی گفت: برای نمونه ۲ دانش‌آموز دبیرستانی یکی از شهرستان‌ها که در بین این هشت مورد هستند در یکی از شهرستان‌های استان مجاور علائم پیدا کردند و برایشان تست انجام شد که تست‌شان مثبت شده است. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به افزایش دوباره موارد ابتلا به کرونا ادامه داد: ۲ روز قبل ۳۷ مورد مثبت جدید ابتلا به ویروس کرونا در استان شناسایی شدند که نیمی از آنها موارد بستری و نیمی موارد سرپایی بودند.

وی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۹ مورد جدید شناسایی شدند که ۱۲ مورد بیماران بستری و هفت مورد سرپایی بودند یعنی خیز مجدد بیماری را در کشور و استان شاهد هستیم که نتیجه مسافرت‌های ۲ یا ۳ هفته گذشته است که با آن مواجه بودیم. 

دهقانی گفت: البته این روند در استان خراسان جنوبی، خفیف و ملایم است و در سایر استان‌های کشور که مسافرت‌ها خیلی زیاد اتفاق افتاده وضعیت شدیدتری را داریم. 

وی افزود: در حال حاضر ۱۶۲ بیمار با مشکل تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۶۱ مورد تست کرونا آنها مثبت است و هشت مورد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی بیان کرد: یک مورد فوت جدید ناشی از کرونا در ۲۴ ساعت گذشته داشتیم و شمار جانباختگان بر اثر کرونا در این استان به ۱۴۹ نفر رسید.

روند ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی پس از موج اول در فروردین ماه، بار دیگر از اواسط خرداد امسال در این استان صعودی شد به طوری که اواخر تیرماه، هفت شهرستان از ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) قرار گرفتند.

با همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده فراگیر از ماسک این روند در هفته‌های اخیر کاهشی شد اما خراسان جنوبی همچنان جزو استان‌های در وضعیت هشدار است. 

اولین مورد بستری ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی دوم اسفند ۹۸ در پی همه‌گیری جهانی این ویروس اعلام شد و ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها راه‌های اصلی پیشگیری از انتقال ویروس کرونا است.

تجمعات خانوادگی و ترددهای غیرضروری از عوامل اصلی انتقال و شیوع ویروس کرونا اعلام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =