۲۶ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۵
کد خبرنگار: 1208
کد خبر: 84042670
۰ نفر

برچسب‌ها

توکیو، پرهزینه‌ترین المپیک تاریخ نیست

تهران- ایرنا- رییس کمیته سازماندهی المپیک توکیو و اعضای کمیته بین المللی المپیک که مسوولیت برگزاری این تورنمنت را برعهده دارند، یافته‌های مطالعات اخیر دانشگاه آکسفورد مبنی بر اینکه المپیک توکیو پرهزینه‌ترین المپیک از سال ۱۹۶۰ است را رد کردند.

به گزارش ایرنا، المپیک به تعویق افتاده توکیو به دلیل پاندمی کرونا، تنها بخش کوچکی از تحقیق «بنت فلوبیرگ» است.

تفاوت هزینه واقعی و هزینه پیش‌بینی شده المپیک با متوسط ۱۷۰ درصد نوسان کرده و این اقتصاددان می‌گوید که این رقم برای توکیو ۲۰۰ درصد است.

«توشیرو موتو» رییس کمیته سازماندهی المپیک توکیو در این‌باره گفت: از این گزارش که در رسانه‌ها منتشر شده، مطلع هستم اما هیچ بیانیه رسمی به کمیته سازماندهی المپیک توکیو داده نشده است بنابراین در جایگاهی نیستم که در این مورد اظهارنظر کنم. فقط گیج شده‌ام.

با این حال، جان کوتس رییس کمیسیون هماهنگی کمیته بین المللی المپیک در امور توکیو و حتی «توماس باخ» رییس این نهاد جهانی اعداد و ارقام این گزارش را زیر سوال برده اند.

براساس اعداد و ارقام تحقیق آکسفورد، هزینه‌های توکیو ۱۵.۸۴ میلیارد دلار است که همین حالا هم از المپیک ۲۰۱۲ لندن پیشی گرفته است؛ المپیک لندن با هزینه ۱۴.۹۵ میلیارد دلاری پرهزینه‌ترین المپیک در ادوار برگزاری این رویداد بوده است. فلوبیرگ می‌گوید که برآوردها هنوز متوقف نشده و انتظار می‌رود که چنیدن میلیارد دیگر به این هزینه‌ها اضافه شود.

سازماندهندگان المپیک توکیو به طور رسمی اعلام کرده‌اند که در مجموع ۱۲.۶ میلیارد دلار هزینه کرده‌اند. با این حال، یک حسابرس ژاپنی می‌گوید که هزینه‌های واقعی دوبرابر این رقم بوده ودر تحقیق آکسفورد لحاظ نشده است زیرا برخی از هزینه‌ها در دوره های مختلف المپیک یکسان نیستند.

فلوبیِرگ می گوید که مشکل این است که کمیته بین المللی المپیک هزینه اکثر المپیک‌ها و یا مابه‌التفاوت هزینه‌ها را پرداخت نمی‌کند؛ او بر این باور است که این نهاد باید دست کم ۱۰درصد هزینه یا مابه‌التفاوت را تقبل کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =