انفصال آموزش پزشکی از وزارت علوم موجب ناشناخته ماندن نیازهای پزشکی در صنعت شد

تهران- ایرنا- رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: انفصال وزارتخانه های بهداشت (آموزش پزشکی) و وزارت علوم از یکدیگر سبب ناشناخته ماندن نیازهای حوزه پزشکی در صنعت شد.

محمدرضا ظفرقندی روز چهارشنبه در مراسم اختتامیه دومین رویداد کارآفرینی فناوری های تجهیزات پزشکی؛ دندانپزشکی و آزمایشگاهی در سالن همایش‌های نظام پزشکی افزود: برگزاری این رویدادها سبب انتقال نیازهای حوزه صنعت و پزشکی خواهد شد. انفصال وزارتخانه های بهداشت و علوم در یک برهه زمانی سبب ناشناخته ماندن نیازهای حوزه پزشکی شد در حالی که خیلی از صنعتگران خواستار شناخت نیازهای حوزه پزشکی هستند و با کسب اطلاعات توانستند تولیدات خوبی در این حوزه داشته باشند.

وی گفت: این نوع ارتباطات سبب شناخته شدن نیازهای حوزه سلامت و پزشکی و مرتفع کردن آنها در سطح جامعه می شود و برگزاری دومین رویداد در این حوزه نشان می دهد که زیربنا ساخته شده و در آینده شاهد پیشرفتهای خوبی در چرخش عملی کشور خواهیم بود.

جلوگیری از خروج نخبگان

محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو نیز در این مراسم گفت: همکاری و مساعدت در جهت توسعه کسب و کارهای فناورانه و دانش بنیان باید زودتر شکل می گرفت. استفاده از تکنولوژی ها با حداقل هزینه ها در کوتاهترین زمان و فرآیند و ارائه آن به گیرندگان خدمت سبب افزایش امید و تغییر سبک زندگی می شود و باید با مساعدت های لازم این مهم را برای گیرندگان خدمت در جامعه فراهم کنیم.

وی افزود: در زمینه تولید تجهیزات پزشکی، دارویی و هر آن چه که کالای سلامت محور قلمداد می شود به توان داخلی متکی هستیم زیرا دنیای امروز به نیازهای واقعی توجه نمی کند و به محض آن که شرکت های خارجی با نیازهای ایران آشنا شوند؛ تحت فشار دولت های خود قرار گرفته و از ارائه خدمات به بازار بزرگ ایران منع می شوند.

شانه ساز ادامه داد: مهمترین ابزار ما نخبگانی هستند که برای رفع نیازهای کشور گام برمی دارند. البته برای تامین دارو و تجهیزات با چالش های متعددی مواجه هستیم و هر چه ترامپ و ترامپیست ها فشار وارد کنند با تکیه بر توانمندی جوانان نخبه به حیات خود ادامه می دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام آمادگی برای رفع نیازهای نخبگان و دریافت پیشنهادهای آنان در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی گفت: باید با همکاری و تلاش یکدیگر تنور فعالیت های دانش بنیان را گرم کنیم و از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کنیم.

شانه ساز تصریح  کرد: بالاترین ارزش افزوده در حوزه صادرات کشور مربوط به کالاهای سلامت محور به ویژه تولیدات شرکت های دانش بنیان است و در بحران فعلی که اداره امور کشور متکی به ارز صادرات غیرنفتی است باید توجه بیشتری به صادرات و شرکت های دانش بنیان داشته باشیم.

دانشگاههای نسل سوم و چهارم برای تولید سرمایه 

علیرضا سلیمی، معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی نیز در این مراسم گفت: از دو سال گذشته توجه به استارتاپ و کارآفرینی در حوزه سلامت و قشر جوان جزو اولویت های معاونت آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی قرار گرفت. سازمان نظام پزشکی هم در سیاستگذاری و هم در حوزه اجرا به استارتاپ های حوزه سلامت کمک می کند و در بخش سیاستگذاری می تواند دورنمایی از نیازهای جامعه را برای شرکت های جوان و سیاستگذاران ترسیم کند و در حین مسیر نیز مشورت؛ کمک و حمایت ها را ارائه دهد و امر نظارت را در شرکت های دانش بنیان انجام می دهد.

وی افزود: هدف نهایی از برگزاری این رویداد گسترش زیست‌بوم کارآفرینی و نوآفرینی و کمک به نشان دادن دستاوردهای تیم ها به جامعه پزشکی و همچنین فراهم کردن فرصت معرفی تیم ها به سرمایه گذاران حوزه تجهیزات پزشکی بود .

وی گفت: شیوع کووید ۱۹ زمان را متوقف نکرده است و امروز نیازمند دانشگاههای نسل سوم و چهارم برای تولید ثروت و سرمایه در کشور هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =