شهرداری‌ها باید از نهاد خدماتی به نهادی اجتماعی مبدل شوند

شیراز-ایرنا رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران گفت: شهرداری‌ها هنوز خود را نهاد خدماتی می‌دانند و بخش عمرانی را تقویت می‌کنند در حالی که عمده ماموریت فرهنگی در شهرها بر عهده شهرداری است و به همین سبب باید از نهاد خدماتی به نهاد اجتماعی مبدل شوند.

محمد عیدی، چهارشنبه در سی و نهمین نشست کمیسیون فرهنگی اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در شیراز افزود: وظیفه فرهنگی شهرداری‌ها مهمتر از خدمات‌رسانی است.

وی بیان داشت: ۲ رویکرد انسان‌مدارانه و انسان‌وارانه در حوزه فرهنگ وجود دارد که در دنیا، رویکرد انسان‌وارانه درحال کنار زدن رویکرد انسان مدارانه است.

عیدی، در مورد رویکرد انسان‌وارانه عنوان کرد: این مقوله دارای تاثیری متقابل است به این معنا که همانگونه که ما شهر را می‌سازیم, شهر نیز ما را می‌سازد.

او گفت: شهرداری‌ها باید از فرهنگ و اقتصاد فرهنگ هم غافل نشوند. 

امروز بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ دفاع مقدس نیاز داریم

رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست با اشاره به پیش رو بودن هفته گرامیداشت دفاع مقدس، اظهار داشت: نوع برخورد سازمان‌های فرهنگی و به ویژه سازمان‌های فرهنگی زیرمجموعه شهرداری با موضوع هفته دفاع مقدس بسیار تعیین کننده است و باید برنامه‌ریزی درستی در این باره انجام شود زیرا امروز بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ دفاع مقدس و به افرادی نیاز داریم که ارزش‌ها را درک کرده و به آنها پایبند باشند. 

عبدالرزاق موسوی اضافه کرد: در حال حاضر نحوه برخورد سازمان‌های فرهنگی، اجتماعی و شهرداری با مساله فقر و مشکلات اقتصادی مردم بسیار مهم است. 

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از مسائل فرهنگی و اجتماعی در کل کشور مشترک است، شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی می‌توانند به این مسائل به عنوان اولویت‌های مهم توجه کنند، اما امروز نتوانسته‌ایم آنگونه که باید از ظرفیت دولت و مجلس شورای اسلامی برای تحقق این اولویت‌ها و اهداف شهرداری‌ها بهره گیریم.

موسوی، در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از مشکلات فرا روی شهرداری و مدیریت شهری کلانشهرها اشاره و بیان کرد: وضعیت نیروی انسانی در برخی از شهرداری‌ها به ویژه در حوزه سازمان‌های فرهنگی و اجتماعی یکی از این مشکلات است.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: نیروی انسانی باید متناسب و مرتبط با تخصص‌های حوزه سازمان مربوطه مشغول به فعالیت باشد اما وضعیت نیروی انسانی در برخی از شهرداری‌ها به ویژه در کلانشهرها در این زمینه با بعضی از مشکلات مواجه است و نیاز است که این نهادها به نیروهایی که به عنوان شرکتی به کار گرفته‌اند نیز توجه کنند.

موسوی ادامه داد: اگر بخواهیم سازمانی پویا داشته باشیم، نیروی انسانی باید به عنوان عنصر اول مجموعه باشد زیرا یک مدیر شایسته و توانمند، با در اختیار داشتن نیروی انسانی کارآمد می‌تواند سازمان را با حداقل‌ها به موفقیت برساند.

از سی و یکم شهریور تا ششم مهرماه به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.


اعلام نامزدی شیراز برای پایتختی کتاب جهان

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز هم در این نشست بیان کرد: ایران، امسال در وانفسای همه‌گیریِ بیماری کرونا، در معرضِ یک آزمون بزرگ قرار گرفت، آزمونی که سیاست، اقتصاد، ورزش و گردشگری را به چالش کشید و از همه بیشتر فرهنگ، هنر و مبانی اجتماعی را نشانه گرفت.

مرتضی جعفری اظهار داشت: آزمونِ کرونا، تجربه‌ای مهم و شاید تکرارناشدنی را پیش رویمان قرار داد و در این میان، کلانشهر با جغرافیاییِ وسیع‌تر و گستردگیِ اجتماعی، بیشتر مورد آزمایش قرار گرفتند.

وی افزود: با توجه به شرایط، ۲ راه بیشتر پیش رویمان نبود، یا باید دست روی دست می‌گذاشتیم و در انتظاری گنگ و مبهم، برای از سر گذراندن سایه شوم کرونا می‌نشستیم یا اینکه آستین همت بالا زده و از راهی دیگر به مردمانی که چشم امیدشان به روزنه‌های امید بود خدمت می‌کردیم.

جعفری اضافه کرد: شیراز، شهر مدارا، مهربانی، اندیشه، هنر، علم و معنویت، راه دوم را در پیش گرفت و تلاش کرد با استفاده از شرایط و فرصت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و همچنین ظرفیت های مردمی، رویدادهایی را رقم زند که در خور نام پیشینه شیراز باشد. 

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز گفت: مدارا به جای جنگ، از ذوالقرنین گرفته تا وکیل الرعایا و حتی ایستادگیِ هوشمندانه در برابر مغولان، گواه خردورزی و اندیشه مداری است که امروز نیز باید الگویی برای پیشرفت و توسعه شهرها باشد.

جعفری، بیان داشت: شیراز امسال پایتخت کتاب ایران است و نامزدی خود برای پایتخت کتاب جهان را با شعار «خواندن برای احترام به تفاوت‌ها» اعلام کرده است تا در عرصه‌های بین‌المللی همچون حافظ و سعدی، نماد تساهل و تسامح باشد.

شهردار شیراز عضو شورای شورای سیاستگذاریشهرهای فعال ایران شد

در ادامه این نشست با حکمی که از سوی وزارت ورزش و جوانان و مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور صادر شده است، حیدر اسکندرپور شهردار شیراز به عنوان عضو شورای سیاستگذاری شهرهای فعال ایران "شفا" منصوب شد.

در این جلسه عنوان شد: این انتصاب به دنبال فعالیت‌های شایسته شهرداری شیراز در توسعه ورزش‌های شهروندی در سطح شهر شیراز صورت گرفته است که نشان از اهمیت نگاه این مجموعه به فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و شهروندی دارد.

در این نشست همچنین پوستر رویداد فرهنگی “ نخستین‌ شهرواره ایران شهر” رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =