خروج سلاح‌های سنگین ترکیه از ادلب محور مذاکرات آنکارا و مسکو

تهران-ایرنا- خبرگزاری روسیه ریانووستی، روز چهارشنبه گزارش داد که مسکو و آنکارا امروز درباره آخرین تحولات منطقه کاهش تنش در ادلب سوریه و خارج کردن سلاح‌های سنگین ترکیه از این استان گفت‌وگو می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی، به نقل از یک منبع ترک، یک هیات فنی از روسیه دیروز سه شنبه در نشستی که در مقر وزارت خارجه ترکیه برگزار شد،‌ پیشنهاداتی درباره کاهش تعداد مراکز ایست و بازرسی ارتش ترکیه در ادلب مطرح کرد اما دو طرف به نتیجه خاصی در این خصوص دست نیافتند.

به گفته این منبع که نامش فاش نشده است،‌ پس از مخالفت طرف ترک با عقب‌نشینی از مراکز ایست‌ و بازرسی در ادلب،‌ تصمیم گرفته شد تعداد نیروهای ترک مستقر در ادلب کاهش یابد و سلاح‌های سنگین این کشور هم از این منطقه خارج شود.

وزارت دفاع ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که قرار است امروز نشستی در مقر این وزارتخانه در آنکارا میان دو هیات نظامی ترکیه و روسیه برای بحث و بررسی آخرین تحولات در خصوص منطقه کاهش تنش در ادلب برگزار شود.

کاهش تعداد نیروهای نظامی ترکیه در ادلب از جمله موضوعات مورد بحث خواهد بود.

خبرگزاری آناتولی نیز گزارش داد که دو هیات نظامی ترکیه و روسیه امروز درخصوص آخرین تحولات در ادلب گفت‌وگو می‌کنند.

در می ۲۰۱۷،‌ ایران،‌ روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه (نام پیشین پایتخت قزاقستان که اکنون نورسلطان شده است)، به توافقی برای ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب دست یافتند.

بخش زیادی از استان ادلب سوریه به همراه بخش‌هایی از استان‌های حمص، لاذقیه و حلب جزو مناطق کاهش تنش محسوب می‌شود.

ادلب از سال ۱۳۹۴ از سوی تروریست ها با حمایت برخی همسایه های‌سوریه اشغال شده است.

سال گذشته برخی از مناطق استان ادلب در اثر حملات تروریست‌ها و درگیری میان نیروهای سوریه و ترکیه متشنج شد که در نهایت با توافق ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رییسان جمهوری روسیه و ترکیه آتش‌بس در این منطقه اعلام شد.

همچنین به دنبال آزادسازی بخش‌های زیادی از استان ادلب از دست تروریست‌ها توسط ارتش سوریه، با ورود ترکیه به موضوع و توافق با روسیه قرار بر این شد تا دو کشور با تشکیل گشتی های مشترک و ایجاد منطقه بی‌طرف مانع از درگیری بین تروریست ها و ارتش سوریه شوند ولی تحرکات اخیر تروریست ها و حمله به مواضع ارتش سوریه موجب نقض این توافق شده است.

ارتش سوریه سال گذشته به دنبال آزادسازی مناطقی از شمال غرب استان حماه وارد استان اشغالی ادلب شد و بیش از نیمی از آن را تا نزدیک شهر مهم و راهبردی سراقب آزاد کرد و پس از برخی رایزنی ها بین ترکیه و روسیه موجب شد تا ارتش سوریه در مواضع خود در مناطق آزاد شده باقی بماند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =