شرفی: باید در این فوتبال بمب کار گذاشت

تهران- ایرنا- پیشکسوت فوتبال ایران گفت: باید یک بمب در این فوتبال گذاشت و وقتی همه چی از بین رفت دوباره از نو ساخت؛ در این مقطع تنها چاره کار همین است چرا که فوتبالمان به سمت نابودی پا گذاشته است.

«اصغر شرفی» از آن دسته آدم‌هایی است که حرفش را رک می زند و اهل مماشات نیست.

او با هیچ کس تعارف ندارد بدون رودوایستی حرفش را بر زبان می آورد.

این پیشکسوت فوتبال و سرمربی اسبق تیم ملی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا درباره افزایش بی‌رویه دستمزد بازیکنان و مربیان پاسخگوی سووالات ما بود.

می‌خواهیم درباره افزایش بی‌رویه دستمزد بازیکنان با شما حرف بزنیم، نظرتان چیست؟

فوتبال قسمتی از جامعه است و وقتی همه چیز گران می‌شود جامعه فوتبال از آن بی‌نصیب نمی‌ماند. این یک هم گسستگی کلی است که امروز با آن روبرو هستیم.

یعنی شما موافق این افزایش قیمت هستید؟

من این را گفتم؟

اینکه همه چیز گران می‌شود جامعه فوتبال از آن بی‌نصیب نمی‌ماند یعنی چی؟

وقتی تخم‌مرغ گران می‌شود همه موافق گران شدن آن هستیم؟ وقتی کره گران می‌شود موافق آن هستیم؟ وقتی شب می‌خوابید و صبح بلند می‌شوید قیمت ماشین سر به فلک کشیده است شما موافق آن هستید؟ من نه تنها موافق نیستم بلکه مخالف آن هستم اما این اتفاق دردناک در همه سطوح جامعه افتاده است.

بحث ما در فوتبال است. چرا قیمت بازیکنان یک شبه چند میلیارد افزایش پیدا کرده است؟

من یک مثال برایتان می‌زنم، ما کانون مربیان داریم، این کانون مربیان که ریاست آن بر عهده «بیژن ذوالفقارنسب» است چه کار خاصی در فوتبال ایران انجام داده است؟ چند مربی از کانال کانون مربیان رد می‌شود؟ چند بازیکن مورد تایید این کانون قرار دارد؟

یعنی کانون مربیان می‌توانند قیمت‌های بی رویه را درست کنند؟

نه! اما تا حدودی می‌توانند این اشکالات و قیمت‌ها را جبران کنند. می‌توانند هرج و مرج را کمتر کنند.  حرفم من این است، وقتی این همه مربی در یک کانون جمع می‌شوند و رییس آن «بیژن ذوالفقارنسب» است چه اقدام مثبتی انجام داده‌اند؟ آیا باشگاهی با این کانون تماس گرفته و گفته ما می‌خواهیم مربی استخدام کنیم چه مربیانی مورد تایید شما هستند؟ چه بازیکنانی از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار دارند؟ اگر این اتفاقات رخ دهد بسیاری از این قیمت‌های کاذب شکسته نمی‌شود؟

دیگر چه عواملی نقش دارند؟

مدیرانی که فوتبالی نیستند، اینها افرادی هستند که دنبال شهرت هستند و می‌خواهند عکس یادگاری از این فوتبال بگیرند و به اهداف خود برسند. بازیکنانی که به سطح ملی می‌رسند و یا در لیگ برتر بازی می‌کنند افرادی هستند که هوش بالایی دارند و آدم معمولی نیستند و وقتی با مدیران فوتبالی روبرو می‌شوند رَگ خواب آنها را به راحتی به دست می‌آورند و می‌توانند به سادگی خامشان کنند.

نقش دلالان چیست؟

داستان این دلالان پیچیده است، این فوتبال شده است بهشت دلالانی که در کنار مدیران غیر فوتبالی قرار گرفته‌اند و فوتبال را به سمتی برده‌اند که دیگر نمی‌توان کنترلش کرد. این دلالان می‌آیند و متاسفانه کسی نیست جلوی آنها را بگیرد.

چاره چیست؟

یک بمب در این فوتبال گذاشت و وقتی همه چی از بین رفت دوباره از نو ساخت، در این مقطع تنها چاره کار همین است. با این رویه که در پیش گرفته شده است فوتبالمان به سمت نابودی پا گذاشته است.

این دلالان شما از آن حرف می‌زنید با شما تماس گرفته بودند؟

تماس می‌گرفتند اما جوابی به آنها می‌دادم که دیگر جرات نمی‌کردند اسم «اصغر شرفی» را بر زبان بیاورند.

من از شما می‌پرسم بازیکنی داریم در فوتبال ایران که ۱۰ میلیارد قیمت داشته باشد؟

یک بازیکن درجه اول چه شاخصه‌هایی باید  داشته باشد؟ فوتبالیست‌های ما با بازیکنان خارجی در یک سطح کیفی قرار دارند؟ بازیکنان ما خوب استراحت می‌کنند و خوب تمرین می‌کنند؟ به جز عده‌ای معدود چه نفراتی اصول حرفه‌ای را رعایت می‌کنند. بازیکنی که تقاضای ۱۰ میلیارد تومان می‌کند چه کار خاصی برای تیمش انجام داده است؟ حرف من این است اگر بازیکنی استانداردهای روز فوتبال را دارد به جای ۱۰ میلیارد ۵۰ میلیارد بگیرد ولی اگر سطح فنی پایینی دارد باید به اندازه توانایی‌هایش با او قرارداد امضا کنند.

اما وقتی به عملکرد بازیکنان نگاه می اندازیم متوجه خواهیم شد هیچ بازیکنی در ایران این قدر نمی ارزد.

چقدر این روند در افت فوتبال ایران چه تاثیری خواهد داشت؟

فوتبال ایران مدت‌هاست روی سراشیبی سقوط قرار گرفته و هر روز که می‌گذرد یک قدم به نابودی نزدیک می‌شود. متاسفانه مسوولان در خواب ناز به سر می‌برند و هیچکس نیست برای نجات این فوتبال قدم بردارد. مشکلات فدراسیون فوتبال حل شد؟ این فوتبال درست بِشو نیست و همان‌طور که گفتم باید بمب گذاشت و فوتبال را نابود کرد و از نو ساخت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =