عضو خبرگان رهبری: جریان پاسخگویی دینی را به سمت الگوهای پاک هدایت کنیم   

خرم‌آباد - ایرنا - نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جریان پاسخگویی دینی را به سمت الگوهای پاک هدایت کنیم و دیدگاه های سخت را در ترسیم الگوهای اجتماعی مبنا قرار ندهیم.

به گزارش روز چهارشنبه دفتر آیت‌الله احمد مبلغی عضومجلس خبرگان رهبری وی در دیدار با اعضای ستاد پاسخگویی به شبهات دینی اظهار داشت: در ترسیم الگوهای اجتماعی، نگاه‌های سخت، خسته‌کننده و از بین برنده نشاط را مبنا قرار ندهیم. 

 وی ادامه داد: زندگی پاک و حلال را به سمت الگوهای ساده و در دسترس سوق بدهیم به گونه‌ای که با واقعیت‌های جهان امروز و نوع زندگی سازگار باشد و بتوان آنها را در فضاهای کنونی به صورت فراگیر اجرا کرد.

آیت‌الله مبلغی با اشاره به اینکه شبهات و سوال ها در جامعه به 2 دسته تقسیم می‌شوند گفت: دسته اول سوال و شبهاتی است که به زیرساخت‌های فکری، عقیدتی و ایمانی جامعه و مردم معطوف است و دسته دوم همچون ناهنجاری‌های مناسبات و روابط اجتماعی، به وضعیت‌ها و پدیده‌های روبنایی مرتبط می شود.

وی با تاکید بر اینکه هر ۲ دسته نقش و جایگاه اساسی در جامعه دارند تصریح کرد: رابطه متقابل میان این ۲ سنخ وجود دارد به نحوی که عدم پاسخگویی به یکی از آنها موجب تقویت  دیگری یا تقویت بازتاب‌های آن در جامعه می‌شود. 

وی افزود: سوال های مرتبط با وضعیت‌های روبنایی مثل ناهنجاری‌های رفتاری در خانواده‌ها و جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  

آیت الله مبلغی توضیح داد:‌ باید با بهره‌گیری از ۲ رویکرد تبیینی و رفتاری به حل و پاسخگویی هر ۲ دسته از سوال و شبهات پرداخت به این معنا که نباید حل مساله‌ را تنها از طریق تبیین، تعریف و پاسخگویی علمی دنبال کنیم بلکه بایستی به تعریف، تنظیم و تقویت شایسته رفتاری در جامعه روی بیاوریم و فضای اجتماعی را قدرتمندانه به سمت پاسخگویی به سوال ها و شبهات دینی سوق دهیم. 

وی اضافه کرد: حوزه باید در پاسخگویی به سوال ها، جریان عظیمی از پاسخگویی را نظم ببخشد که همزمان و به صورت متوازن و متعادل، هر دو نوع از سوال مرتبط با زیرساخت‌های فکری و  مناسبات رفتاری را پاسخ بگوید. 

آیت‌الله مبلغی گفت: حوزه علمیه نباید موضوع الگوهای رفتاری را کم اهمیت تلقی کند، بلکه باید نیازهای الگویی را در جریان پاسخگویی مد نظر قرار دهد و به صورت اشباع شده، اقناع‌کننده، و تاثیرگذار به آنها بپردازد.

رییس گروه پشتیبانی مرکز ملی پاسخگویی به شبهات نیز با ارائه گزارشی گفت: ۴۰۰ کارشناس این مرکز روزانه به بیش از ۱۰ هزار شبهه از طریق تلفن، ایمیل و مکتوب پاسخ می‌دهند. 

 حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن هاشمی ادامه داد: کارشناسان مرکز در ۶ گروه قرآنی، حدیثی، کلامی، اخلاقی، تاریخی و مشاوره‌ای به صورت روزانه پاسخگوی شبهات و سوال های مردم هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =