معاون استاندار فارس: پراکندگی تصمیم‌گیری در حوزه کتابخوانی رفع شود

شیراز-ایرنا-معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه در حوزه کتاب و کتابخوانی پراکندگی تصمیم‌گیری وجود دارد، گفت: مردم و خیران سرگردانند و باید در این مورد فعالیت‌های متمرکز صورت گیرد چراکه نقش نیک‌اندیشان در راه توسعه این استان بسیار پُررنگ است و کتابخانه‌ها باید در زمینه جذب آنان برنامه‌ریزی اساسی انجام دهند.

سید احمد احمدی‌زاده، چهارشنبه در دومین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس با اشاره به پیشرفت حوزه فرهنگ و به ویژه کتابخانه‌های عمومی در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: تمام شاخص‌های کتابخانه‌ای در استان فارس در هفت سال دولت تدبیر و امید رشد شایان‌توجهی کرده است و این در حالی است که کشور دچار تحریم و مشکلات اقتصادی است.

وی، با تأکید بر اینکه قفسه کتابخانه‌ها باید از کتاب پُر شود، گفت: کتابخانه‌ها در توسعه عمومی جامعه نقش اساسی دارند و کتابخوانی ارتباط مستقیمی با کاهش جرائم دارد، بدین‌معنا هرجا کتابخوانی رواج یابد بزهکاری کمتر می‌شود.

احمدی‌زاده، بر لزوم اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام این حوزه و نیز ایجاد کتابخانه در شهرهای بدون کتابخانه تاکید و بیان کرد: فرمانداران باید برای اتمام پروژه‌های با بیش از ۷۵درصد تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد، همچنین این موضوع باید در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان و استان دنبال شود.

معاون سیاسی، امینتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه ساخت کتابخانه مرکزی شیراز موضوع مهم و مطالبه مردم است، افزود: پیگیری‌های لازم برای کلنگ‌زنی و شروع ساخت کتابخانه مرکزی شیراز و کتابخانه شهر صدرا صورت گیرد.

زمین کتابخانه مرکزی شیراز در مرحله واگذاری است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این نشست با اشاره به اقدامات کتابخانه‌های عمومی در چند سال گذشته و فعالیت‌های این مجموعه در ایام بیماری کرونا گفت: ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه، طرحی است که در چند سال گذشته با جدیت دنبال شده است، در این خصوص با فرمانداری ها، شهرداری‌ها و دستگاه‌های دولتی در شهرستان‌ها مکاتبه و رایزنی شده است.

روح‌الله منوچهری بیان داشت: زمین کتابخانه مرکزی شیراز تعیین و تصویب شده و در مرحله واگذاری است. مطالعات زمین نیز در سازمان راه و شهرسازی به انجام رسیده و مشاور طرح انتخاب شده است، همچنین برای ساخت کتابخانه شهر صدرا با شرکت عمران صدرا به نتیجه رسیده‌ایم و پروژه‌ای نیز برای افتتاح کتابخانه در فاز دوم شهر صدرا در دست پیگیری است.

وی، با اشاره به راه‌اندازی کتابخانه در روستای گردشگری قلات شیراز گفت: افزون بر این، کتابخانه‌های دشت رزم ممسنی و علامرودشت لامرد رو به اتمام است و با قول اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تا هفته آینده به اداره کل کتابخانه‌های عمومی واگذار می‌شوند.

منوچهری، با انتقاد از عدم همکاری برخی از مسوولان با حوزه کتابخانه‌ها بیان کرد: در شهرستان‌های مُهر و لامرد علیرغم تاکید استانداری فارس، بودجه‌ای برای تکمیل کتابخانه‌ها اختصاص نیافته است با وجود این، کتابخانه وراوی با کمک بنیاد برکت تکمیل شد، ضمن اینکه باید گفت که همکاری شهرداری‌های این استان نیز در این زمینه اندک است.

رییس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس همچنین به آمارهای کتابخانه ها در این استان اشاره و بیان کرد: تعداد کتابخانه‌های این استان در دولت تدبیر و امید ۳۰ درصد افزایش داشته، همچنین میزان عضویت ۲۶ درصد، منابع کتابخانه ۳۷ درصد و در حوزه زیربنا ۱۵ درصد فزونی داشتیم، هرچند هنوز تا رسیدن به حد مطلوب بسیار فاصله داریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =