صرفه‌جویی ۴۰ درصدی آب کشاورزی در آذربایجان‌غربی محقق شد

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ تاکنون، کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی و آزادسازی آن به سمت دریاچه ارومیه محقق شده‌است.

رسول جلیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با این میزان صرفه جویی ۲۹۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب طی پنج سال اخیر با اجرای طرح های جامع مدیریت زراعت و باغبانی، مدیریت آب و خاک و برنامه های ترویجی در بخش کشاورری صرفه جویی شده‌است.

وی بیان کرد: مصرف آب در اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حدود ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب بود که با اجرای طرح ها در حال حاضر به ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است .

جلیلی گفت: این میزان صرفه جویی در حالی محقق شده که میزان تولید و استفاده از روش های نوین در بخش کشاورزی نیز افزایش چشمگیری داشته‌است.

وی با اشاره به اشتغال ۳۸ درصد مردم استان به شغل کشاورزی بیان کرد: عمده دلیل خرد شدن اراضی کشاورزی در استان، فراهم نبودن زیر ساخت های تولید و نبود اشتغال جایگزین در سایر بخش های خدماتی و صنعتی و روی آوردن فارغ التحصیل کشاورزی و سایر مردم به زراعت و باغبانی و دامداری، وارد شدن فشار اقتصادی بیش از حد به این بخش است.

به گزارش ایرنا آذربایجان‌غربی دارای یک میلیون اراضی قابل کشت است که ۸۰۰ هزار هکتار آن به کشت زراعی و باغی اختصاص دارد.

این استان سالانه ۶.۲ میلیون تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =