رشد اقتصاد آسیای در حال توسعه امسال پس از ۶ دهه منفی می شود

تهران – ایرنا – بانک توسعه ‌آسیا در گزارش جدید خود برآورد کرد: اقتصاد کشورهای در حال توسعه آسیا در سال ۲۰۲۰ میلادی برای اولین بار در مدت نزدیک به ۶ دهه گذشته کوچک خواهد شد و این کشورها رشد منفی را تجربه می‌کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری چینی شینهوا ، بانک توسعه آسیا مستقر در مانیل پایتخت فیلیپین  در نسخه به‌روز شده گزارش "دورنمای توسعه آسیایی ۲۰۲۰" که روز گذشته منتشر شد پیش‌بینی کرده که تولید ناخالص داخلی (GDP) آسیای درحال توسعه در سال جاری میلادی به میزان ۰.۷ (هفت دهم)‌ درصد کوچک شود که این اولین رشد اقتصادی منفی در این منطقه از اوایل دهه ۱۹۶۰ تا کنون به شمار می‌رود.با این حال احیای اقتصادی با بهبود فعالیت‌ها در پی رکودهای ناشی از شیوع کرونا در سال آینده میلادی ازسر گرفته خواهد شد.

گزارش بانک توسعه آسیا حاکی است : رشد اقتصادی این منطقه در سال آینده میلادی به ۶.۸ درصد خواهد رسید که یک علت آن مقایسه نرخ رشد سال آینده با وضعیت ضعیف اقتصادی سال جاری است. با این حال نرخ رشد سال آینده نیز همچنان پایین‌تر از پیش‌بینی‌های دوره پیش از شیوع کرونا خواهد بود و از این رو احیای اقتصادی تنها یک احیای جزئی خواهد بود نه کامل.

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که سه چهارم کشورهای منطقه شامل کشورهایی مانند سنگاپور ، تایلند، ‌هند و فیلیپین در سال جاری میلادی رشد اقتصادی منفی خواهند داشت.

"یاسوکی ساوادا" اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیایی در یک نشست توضیحی مجازی گفت:‌ بسیاری از اقتصادهای منطقه آسیا – اقیانوسیه می‌توانند مسیر دشواری برای رشد اقتصادی برای مدت باقی مانده سال ۲۰۲۰ انتظار داشته باشند. وی خاطرنشان کرد که تهدید اقتصادی ناشی از شیوع کرونا  همچنان قوی است چرا که تمدید موج اول شیوع یا موج‌های جدید شیوع کرونا ممکن است منجر به تدابیر و محدودیت‌های بیشتری شود.
 ساوادا افزود: گام‌های مداوم و هماهنگ برای پرداختن به مساله شیوع کرونا با تمرکز سیاست‌ها بر محافظت از جان و زندگی مردم  و تضمین بازگشت ایمن به کار و ازسرگیری فعالیت‌های اقتصادی ،‌ برای احیای اقتصادی جامع و پایدار در این منطقه حائز اهمیت حیاتی خواهد بود.

گزارش بانک آسیایی براین موضع تاکید دارد که تداوم شیوع کرونا بزرگترین ریسک برای دورنمای رشد اقتصادی منطقه در سال جاری و سال آینده است. دولت‌های آسیایی برای کاهش این خطر پاسخ‌های گسترده‌ای در زمینه سیاست‌ها از جمله بسته‌های حمایتی به ارزش حدود ۳.۶ تریلیون دلار معادل حدود ۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی منطقه‌ مطرح کرده‌اند. سایر ریسک‌های اقتصادی ناشی از تنش‌های ژئوپلتیک و نیز آسیب‌پذیری‌های مالی نیز وجود دارد.

کارشناسان ارشد بانک توسعه آسیا در عین حال پیش‌بینی کردند که کشور چین در سال جاری رشد مثبت خواهد داشت. چین که ویروس کرونا اولین بار در آنجا گزارش شد تنها کشوری است که انتظار می‌رود رشد اقتصادی مثبتی داشته باشد هرچند نرخ رشد این کشور نیز بسیار پایین‌تر از سطح عادی خواهد بود. نرخ رشد اقتصادی چین در سال جاری ۱.۸ درصد و برای سال آینده ۷.۷ درصد پیش‌بینی شده است. ابتلا به کرونا در کشور چین به نظر می‌رسد که تحت کنترل قرار گرفته است و این درحالی است که شیوع کرونا هند در حال گسترش است و هند به مرکز شیوع در آسیا تبدیل شده و بیش از ۴.۸ میلیون مورد ابتلا گزارش شده است.

گزارش کارشناسان بانک مذکور در مورد کشور هند جایی که محدودیت‌های اعمال شده و قرنطینه‌ها موجب رکود فعالیت‌ها و هزینه‌های تجاری و مصرفی شده،‌ حاکی است که تولید ناخالص داخلی این کشور به میزان بی‌سابقه ۲۳.۹ درصد در سه ماهه اول سال مالی کاهش یافته و پیش بینی می‌شود که در کل سال مالی ۲۰۲۰ به میزان ۹ درصد کوچک شود اما در سال آینده به میزان ۸ درصد احیا خواهد شد.

انتظار می‌رود که مناطق جزئی‌تر آسیای در حال توسعه در سال جاری رشد منفی داشته باشند بجز آسیای شرقی که پیش‌بینی شده در سال جاری ۱.۳ درصد رشد مثبت داشته باشد و در سال آینده هم تا ۷ درصد بهبود یابد.

برخی اقتصادهای متکی به تجارت و گردشگری بخصوص در منطقه اقیانوسیه و جنوب آسیا حتی در سال جاری کوچک شدن دو رقمی اقتصاد را  نیز تجربه خواهند کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی است که بسیاری از کشورهای آسیای در حال توسعه سال آینده بهبود خواهند یافت بجز برخی اقتصادهای منطقه اقیانوسیه .

نرخ پیش‌بینی تورم برای آسیای در حال توسعه در گزارش جدید بانک توسعه آسیا کاهش یافته و به ۲.۹ درصد رسیده در حالی که این رقم در گزارش ماه آوریل به علت تداوم قیمت پایین نفت و تقاضای ضعیف اقتصادی ۳.۲ درصد پیش‌بینی شده بود. انتظار می‌رود که نرخ تورم در سال آینده میلادی باز هم کاهش یابد و به ۲.۳ درصد برسد.

به گزارش "سی ان بی سی" ، در مورد  آسیای جنوب شرقی پیش از این پیش‌بینی شده بود که سال جاری رشد ۱ درصدی داشته باشد اما اکنون برآوردهای جدید حاکی است که اقتصاد این منطقه ۳.۸ درصد کوچک شود و هر کدام از کشورهای تایلند ،‌ فیلیپین و سنگاپور کاهش رشد بیش از ۶ درصدی را تجربه خواهند کرد. فیلیپین و اندونزی بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را در بین کشورهای جنوب شرقی آسیا گزارش داده‌اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha