فقیه علمی باید فقاهت عملی داشته باشد

زنجان ـ ایرنا ـ آیت الله عبدالله جوادی آملی گفت: فقیه علمی باید فقاهت عملی داشته باشد و در مسیر نشر معارف اسلامی قدم بردارد.

فیلسوف و مرجع تقلید شیعیان روز چهارشنبه در پیامی به مناسبت گشایش حوزه علمیه امیرالمومنین(ع) شهر ابهر، اظهار داشت: گرچه برنامه‌های حوزه علمیه تدریس علوم فراوان است، با این حال آیه محکمه، فریضه عادله و سنت قائمه سه درس اصلی آن است که همان اصول دین و حکمت علمی را دربر می گیرد.
وی با اشاره به اینکه علم چراغی روشنگر است و پس از روشنایی مجهولات و مستور را نمایان می‌کند، تصریح کرد: هر مطلب نظری را باید از مطلب بدیهی گرفت و پاسخ مجهولات را از معلمان بدست آورد.
آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه علم راهنمایی خوب برای رسیدن به مجهول است، خاطرنشان کرد: علم گاهی مربوط به بود و نبود است که از آن به عنوان حکمت نظری یاد می‌شود و گاهی مربوط به تطهیر باطن است.
وی تاکید کرد: علم به تنهایی کافی نیست و نردبانی است که ما را به عقل و عدل و شهود می‌رساند اما اگر کسی این نردبان را ساخت و از آن بالا نرفت عالم بی عمل است.
این مدرس حوزه، یادآور شد: شهر ابهر در ۸۰۰ سال قبل مهد عالمی مانند حکیم اثیرالدین ابهری بوده که عالمی بزرگ بوده و کتابهای فراوانی دارد. 
وی افزود: کتاب هدایه اثیرالدین ابهری را بزرگانی چون میبدی و صدر المتالهین شرح کرده همچنین بخشی از کتابهای او را علما و دانشمندان هندی شرح کرده‌اند.
آیت‌الله العظمی جوادی آملی ابراز کرد: ابهر شهر علم و منطق، اصول و معرفت و حکمت است که حکیم اثیرالدین ابهری را در خود پروراند و همچنین استان زنجان مهد عالمانی چون سهروردی است که حکمت اشراق را بوجود آورده است.
در ادامه این مراسم با حضور مسوولان حوزه علمیه امیرالمومنین برادران ابهر با ۹ هزار و ۵۰۰ مترمربع زیربنا درچهار طبقه با هشت واحد استادسرا و کلاس و خوابگاه، حجره سالن های متعدد به بهره‌برداری رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =