ناخرسندی شهردار اردکان از تخصیص نیافتن اعتبار لازم به بافت تاریخی این شهر

یزد - ایرنا - شهردار اردکان با بیان اینکه عمده‌ بار پروژه‌های حفظ و احیا بافت تاریخی بر دوش شهرداری است از آنچه "کم‌توجهی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در تخصیص ندادن اعتبار مناسب به این بافت" خواند، ابراز ناخرسندی کرد.

به گزارش ایرنا مصطفی پوردهقان روز چهارشنبه در جریان بازدید از پروژه‌های عمرانی بهسازی و نوسازی بافت تاریخی با بیان اینکه اعتبارات محدود و قطره‌چکانی میراث برای مرمت و احیای بافت تاریخی اردکان کافی نیستند؛ گفت: امیدواریم تغییر رویه‌ای اساسی در این موضوع از طرف متولیان توزیع اعتبارات میراث استان به بافت تاریخی اردکان صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه متولی حفظ و احیای بافت و ابنیه تاریخی، میراث فرهنگی است؛ اظهار داشت: در سال‌های گذشته با هدف حفظ میراث هویت تاریخی، شهرداری اردکان در پروژه‌های نوسازی و مرمت بافت تاریخی در محله‌های مختلف شهر ورود و جای متولی و حامی تغییر کرده است.

شهردار اردکان افزود: باوجود کم‌توجهی متولیان میراث فرهنگی استان به بافت تاریخی اردکان، همواره توسعه گردشگری و احیای بافت تاریخی این شهر موردتوجه و تأکید شهرداری و شورای اسلامی شهر بوده است.

پوردهقان خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت و ارزش این اماکن و ضرورت احیا و حفظ و جلوگیری از هرگونه تخریب آن، شهرداری اردکان خود را ملزم به ورود به این حوزه می‌داند به‌طوری‌که تنها در سال جاری افزون بر ۶۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی برای مرمت و صیانت بافت تاریخی اختصاص داده است.

شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، احمدآباد و اردکان است.

بافت تاریخی اردکان یزد با مساحتی بالغ بر ۵۰ هکتار، یکی از بزرگترین بافت های خشتی استان یزد می باشد که با ۱۲ محله و دروازه در ۴ برج حصار اردکان واقع شده و نمونه ای زیبا از منسجم‌ ترین، سالم ‌ترین و زنده ‌ترین بافت‌ های تاریخی ایران می باشد.

بافت قدیمی اردکان، تمام ویژگی های منحصر بفرد یک شهر کویری و تاریخی را دارد. ویژگی هایی نظیر تصویر زیبای شهری، ساختمان های موزون، مساجد بزرگ، دربندهای انحصاری، دروازه های متناسب، آب انبارهای متعدد، محلات منسجم، کوچه های تنگ و باریک و ... 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =