اورژانس کرمانشاه بیش از ۲۴ هزار ماموریت انجام داد

کرمانشاه- ایرنا- رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به انجام ۲۴هزار و ۶۹۱ ماموریت از اول امسال تا پایان مرداد در استان، گفت: این تعداد شامل ماموریت‌های شهری ناشی از تصادفات به تعداد سه هزار و ۳۶۷ مورد و ماموریت‌های شهری غیرتصادفی مانند بیماران تنگی نفس، قلبی و ریوی ۱۶هزار و ۸۸۲ مورد بوده است.

دکتر «هومن رفیعی» روز چهارشنبه به مناسبت ۲۶شهریور روز ملی اورژانس در جمع خبرنگاران افزود: اکنون ۶۳ پایگاه اورژانس در استان کرمانشاه فعال است که از این تعداد ۱۰ پایگاه در شهرستان کرمانشاه شامل ۶ پایگاه شهری و چهار پایگاه جاده‌ای است.

به گفته او ۱۴۴ دستگاه آمبولانس اکنون در استان به مردم خدمات‌رسانی می‌کند که از لحاظ کمیت کمبودی نداریم اما به دلیل حجم بالای تردد شاهد فرسودگی ناوگان هستیم و هزینه نگهداری از این ناوگان بالا است.

وی در مورد نیروی انسانی فعال در کرمانشاه نیز گفت: ۶۸۴نیرو در استان جزو پرسنل فوریت های پزشکی هستند و با کمک دانشگاه علوم پزشکی در آینده نزدیک ۱۱۶ نیروی جدید به این مجموعه اضافه می شود.

وی توضیح داد که ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز در استان برای پوشش بیماران حوادث پرتلفات و پرمجروح وجود دارد.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به ماموریت‌های پایگاه های جاده‌ای که موارد تصادفی را پوشش می دهند نیز اشاره کرد و گفت: از اول امسال تاکنون یک هزار و ۷۸۲ مورد ماموریت جاده‌ای تصادفی و ۲هزار و ۶۶۰ مورد نیز ماموریت جاده‌ای غیر تصادفی داشته ایم.

او به فعالیت یک پایگاه اورژانس هوایی در استان نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ۳۹ مورد پرواز امداد هوایی داشته‌ایم.

ایجاد ۲۰پایگاه در برنامه است

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه سخنانش یکی از برنامه های توسعه‌ای این مدیریت را ساخت ۲۰ پایگاه در شهرستان و ۲پایگاه در شهر کرمانشاه ذکر کرد و گفت: موضوع اصلی در بحث ساخت پایگاه ها، اختصاص زمین است که رایزنی هایی با فرماندار و شهردار کرمانشاه و سایر شهرستان داشته‌ایم که امیدواریم به زودی به توافق برسیم.

رفیعی همچنین با بیان اینکه خدمات اورژانس به صورت کاملا رایگان است، افزود: سازمان اورژانس درآمدزایی ندارد و به این دلیل نیاز به همکاری خیرین برای نگهداری امکانات و تجهیزات از جمله آمبولانس‌ها داریم.

او از رسانه ها خواست فعالیت اورژانس را به مردم بهتر و بیشتر معرفی کنند و خیران را نیز برای کمک به این سازمان غیرانتفاعی سوق دهند.

وی در ادامه همچنین به ارایه خدمات به بیماران کرونایی در استان نیز اشاره کرد و افزود: از زمان شیوع کرونا بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ ماموریت انتقال بیماران مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا در استان داشته ایم.

به گفته او انتقال همه بیماران کرونایی چه در مراکز درمانی و چه در منزل با اورژانس پیش بیمارستانی است.

وی تصریح کرد که در این مدت ۷۳ نفر از همکاران در استان به کرونا مبتلا شده اند که خوشبختانه بهبود یافتند و مورد فوتی نداشته‌ایم.

استان کرمانشاه ۲میلیون نفر جمعیت ساکن در ۳۵ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا دارد.

۲۶ شهریور در تقویم رسمی کشورمان به عنوان روز ملی اورژانس نامگذاری شده است.