۷۷۲ هزار تُن گندم در کردستان خریداری شد

سنندج - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: امسال در راستای تامین امنیت غذایی کشور حدود ۷۷۲ هزار تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در این استان به صورت تضمینی خریداری شده است.

به گزارش ایرنا، محمدفرید سپری روز چهارشنبه در سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار محصولات دامی جهاد کشاورزی اظهار داشت: ۷۵۰ تُن از این میزان محصول مازاد بر نیاز کشاورزان و ۲۲ هزار تُن نیز بذور گواهی شده است.

وی اضافه کرد: ارزش این میزان محصول مازاد بر مورد نیاز کشاورزان ۲ هزار میلیارد تومان بود که تاکنون یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان آن به حساب کشاورزان گندمکار استان واریز شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در خصوص تامین نهاده‌های دام و طیور یادآور شد: هم اکنون به علت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشور جمهوری اسلامی برخی مکشلات در عرصه تامین نهاده‌های دام و طیور وجود دارد اما که این مشکلات در کردستان به نسبت سایر استان‌ها کمتر است.

سپری افزود: باید سعی کرد در تامین و توزیع این نهاده‌ها دست سوجویان را کوتاه کرد که در معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان بر اساس سامانه توزیع علاوه بر راستی آزمایی تحویل گیرندگان و مصرف کنندگان نظارت‌های بیشتری نیز انجام دهد.

۲۶ هزار تن انواع نهاده‌ دام و طیور در کردستان توزیع شد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در این جلسه گفت: امسال این استان سهم ۶۳ هزار و ۶۲۸ تُنی در نهادهای دام و طیور دارد که تاکنون ۲۶ هزار و ۸۱۶ تُن از این میزان در بین مرغداران و دامداران توزیع شده است.

سید احمد ذکریایی نژاد گفت: ۱۵ هزار تُن از میزان توزیع شده این نهاده‌ها در استان، هفت هزار و ۱۰۰ تُن در ماهیدشت و چهار هزار و ۷۱۶ تن نیز در بند امام (ره) به متقاضیان تحویل داده است.

وی اضافه کرد: ۶۵ درصد از سهم کنجاله سویا و ۶۹ درصد ذرت توزیع شده استان به مرغداران و ۹ درصد سویا و ۱۰ درصد ذرت در بین دامداران توزیع شده است.

ذکریایی نژاد با اشاره به مشکلات توزیع نهاده‌های دام و طیور در کشور یادآور شد: شرکت پشتیبانی امور دام استان امسال بیشترین میزان توزیع شده نهاده‌ها را تامین کرده و با وجود چالش‌های موجود میزان تامینی خود را به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داده است.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد دیم و آبی، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است، این استان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است که سالانه ۳۳۰ هزار تُن انواع میوه در آن تولید و برداشت می‌شود.

میزان کل تولید محصولات بخش کشاورزی استان کردستان سه میلیون تُن است که وزارت کشاورزی در نظر دارد با توسعه فعالیت‌های مختلف این میزان را به حدود پنج میلیون تن در سال برساند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha