صادرات محصولات کشاورزی از گیلان رشد ۷۷ درصدی داشت

رشت - ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: طی پنج ماه امسال صادرات محصولات کشاورزی افزایش ۹۱ درصدی از لحاظ وزنی و همچنین افزایش ۷۷ درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.

مسعود الماسی روز چهارشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان اظهار داشت: بیش از ۹۹ درصد محصولات کشاورزی صادراتی، شامل محصولات نباتی و ۹۰ درصد هم شامل محصولات باغی می‌شوند که در بخش تولیدات باغی در کشور از جایگاه خوبی برخوداریم.

وی افزود: در گیلان با کمتر از یک درصد مساحت کشور،  نزدیک به سه میلیون تن محصول کشاورزی در سال تولید می شود که ارزش اقتصادی این تولید بیش از ۱۷۲ هزار میلیارد ریال است که شامل محصولات زراعی ، باغی ِ دامی و شیلاتی می شود .

 وی  گیلان را به لحاظ تولید هفت محصول  اساسی چای، فندق، بادام زمینی ، پیله ابریشم، ماهیان استخوانی و  صنوبر  در کشور دارای رتبه برتر  عنوان و بیان کرد: در پنج محصول اصلی رتبه دوم و در ۲ محصول اساسی نیز رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده ایم.

الماسی بیان داشت: عمده محصولات  کشاورزی محصولات خام است و برای افزایش محصول نیازمند صنایع تبدیلی هستیم.

 وی  خاطرنشان کرد:  بعد از کرونا تعادل این حوزه بهم ریخت و اثرات سوء آن در بخش کشاورزی مشاهده شد؛ در این ایام با وجود کرونا مرز آستارا به خوبی فعالیت خود را ادامه داد و مشکلی برای حوزه صادرات نداشتیم اما در طول این مدت محصولات کشاورزی با کاهش قیمت مواجه شد که به دلیل تاریخ انقضای مشخص این محصولات عدم فروش و اتلاف آن محصولات را در پی داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان  درباره صادرات کیوی  نیز بیان کرد: سالانه بیش از ۱۵۰ هزارتن  کیوی در استان تولید و ۷۵ هزار تن آن صادر می شود که ارزش صادرات کیوی در سال ۹۸ ،  ۵۸ میلیون دلار ثبت شده  است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی گیلان  نیز در این جلسه گفت:  در حوزه اوراسیا افزایش صادرات داریم اما در شرایط فعلی برگشت ارز حاصل از صادرات با چالش‌هایی مواجه هستیم و قیمت‌ها با قیمت واقعی متفاوت است که پیش بینی می‌شود اگر همین روال ادامه داشته باشد در آخر سال با کاهش صادرات مواجه خواهیم بود.

هادی تیزهوش تابان خاطرنشان کرد: برای تقویت اقتصاد کشور باید نرخ ارز تک‌رقمی باشد زیرا چند نرخی بودن ارز در کشور زمینه بروز رانت را فراهم می‌کند که  البته روز گذشته خبر امیدبخشی مبنی بر برداشته شدن صف خرید ارز اعلام شد که به اقتصاد کمک می‌کند.

گیلان از مراکز مهم تولید برنج، چای، فندق، بادام زمینی ، زیتون، پیله ابریشم، ماهیان استخوانی و  صنوبر در کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =