برنامه توسعه سازمان ملل متحد با شهرداری تهران سند همکاری امضا کرد

تهران- ایرنا- شهرداری تهران با برنامه توسعه سازمان ملل متحد (undp) سند همکاری در زمینه انتقال تجربه‌های جهانی در مدیریت پسماند امضا کرد.

به گزارش ایرنا و بر اساس اعلام روز چهارشنبه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در آیین امضای این سند همکاری با حضور «کلودیو پروویداس / Claudio Providas)»، نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران افزود: امضای این سند نقطه آغازی برای اتفاق‌های خوب در زمینه مدیریت پسماند با استفاده از ظرفیت تشکل‌ها و اقدامات مربوط به فرهنگ‌سازی است.

«صدرالدین علیپور» با اشاره به اجرای طرح کاپ یا الگوی نوین کاهش پسماند با همکاری تیم‌های تخصصی در حوزه پسماند، محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد، عنوان کرد: سازمان‌های بین‌المللی به شرایط ویژه ایران به دلیل اعمال تحریم‌ها و فشارهایی که اغلب به مردم صدمه‌های زیادی وارد می‌کند باید توجه کنند؛ در قوانین بین‌المللی هم حتی در زمان جنگ موضوعات محیط زیستی از جمله آلودگی هوا و منابع خاک و آب، به صورت مجزا از دیگر موضوعات و فارغ از تمام محدودیت‌ها توجه می‌شود. 

وی تاکید کرد: با وجود تمام فشارها چه در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت و چه در طرح جامع، پروژه‌هایی را تعریف کردیم که برای اجرا نیاز به ظرفیت‌های اقتصادی، تکنولوژی و استفاده از تجربه‌های دیگر کشورها داریم. 

همکاری در طرح‌های شهری از هدررفت هزینه و زمان جلوگیری می‌کند 

نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد نیز در این مراسم با اشاره به سابقه فعالیت ۴۰ ساله این مرکز در ایران گفت: UNDP  یکی از بازوهای اجرایی سازمان ملل متحد است و می‌تواند با همکاری در پروژه‌های شهری از هدررفت هزینه و زمان جلوگیری کند. 

«کلودیو پروویداس» با بیان اینکه بحث مدیریت پسماند یکی از عناصر برنامه ریزی شهری است، به تجربیات همکاری با کشورهای مختلف در این زمینه اشاره و اضافه کرد: قوانینی درخصوص نحوه نقل و انتقال پسماندهای خطرناک و آلوده و پسماندهای پلاستیکی در اختیار اقیانوسیه و آسیا قرار دادیم. شیوع ویروس کرونا هم با خود چالشها و فرصت های بسیاری در حوزه پسماند به همراه آورد که در این زمینه وارد عمل شدیم. 

نماینده مقیم برنامه توسعه عمران ملل متحد با تاکید بر اینکه در کنار مباحث تولید و بازیافت باید به موضوعاتی چون آموزش، خلاقیت و ابتکار هم توجه کنیم، خطاب به مسئولان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: دفتر UNDP  به بهترین شکل می تواند تجربه های جهانی را به شما انتقال دهد چنانچه با یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در زمینه تغییر رفتار همکاری هایی را داشتیم که تمامی این تجربیات قابل انتقال است. همکاری ها حتی در زمینه ساماندهی پسماندهای الکترونیک هم می‌تواند گسترش پیدا کند. 

پروویداس تصریح کرد: ایران و تهران ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه مدیریت پسماند دارد و می توان از این پتانسیل ها برای خلاقیت و نوآوری استفاده کرد. در همین زمینه، مایه خرسندی است که بتوانیم تجربیات و دانش خود را به ایران منتقل کنیم. 

وی این را هم گفت که روزانه طرح های پیشنهادی بسیاری از سوی محققان ایرانی به دفتر UNDP  ارسال میشود و همکاری های مشترکی به ویژه در بخش های شمالی کشور صورت می‌گیرد. 
پروویداس تاکید کرد که در ابتدای ورود خود به تهران دریافت که این شهر بسیار تمیز و پاکیزه است و از این حیث می توان آن را با سنگاپور مقایسه کرد. البته این روزها پایتخت ایران تحت فشار تحریم ها شرایط سختی را تحمل می‌کند، با این حال هیچ گاه برای شروع  همکاری در زمینه های مهمی چون مدیریت پسماند دیر نیست. 

مراسم امضای سند همکاری سازمان مدیریت پسماند و برنامه عمران ملل متحد (UNDP) در حوزه پسماند شهری با حضور «کلودیو پروویداس» نماینده مقیم برنامه توسعه عمران ملل متحد، صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند، زهیر صباغ پور معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و هایده شیرزادی فعال محیط زیست صبح روز گذشته برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =