انتقال کرونا در هرمزگان از دست بوسی تا روبوسی

بندرعباس- ایرنا- ویروس کرونا که به صورت فرد به فرد و از طریق هوا بویژه در مکان‌های سرپوشیده انتقال می‌یابد، در هرمزگان از طریق دست بوسی و روبوسی به عنوان محل فرود آن به بدن سایر افراد، همچنان موج سواری می‌کند.

با وجود اینکه ستاد استانی و ملی مبارزه با کرونا بارها و بارها اعلام کرده که هرگونه تماس اعم از دست و صورت در مراسم و مناسبت‌ها در این روزهای بحرانی صورت نگیرد ولی برخی مردم هرمزگان در تجمع‌ها همچون روزهای عادی و باشدت تمام ظاهر شده، انگار کرونایی در کار نیست.
وقتی بعد از یک مراسم تشییع جنازه در هرمزگان نتیجه آزمایش کرونای ۵۰۰ نفر از آن‌ها مثبت می‌شود و روانه بیمارستان شده و حتی تا راهروهای مراکز درمانی را اشغال می‌کنند، چگونه این بیماری در هرمزگان کنترل می‌شود و استان از حالت هشدار خارج می‌شود؟.
کرونا همچنان در هرمزگان به همت برخی افراد بی مسوولیت و ناآگاه میدان داری می‌کند، چرا که مردم دست از سنت‌های قدیمی خود اعم از دست بوسی و روبوسی در مراسم ختم و عروسی برنمی دارند و به جای ابراز محبت، کرونا را به همدیگر هدیه می‌دهند.
برخی هم در رفت وآمد بین هرمزگان و استان‌های دیگر هستند و به طور قطع یقین کار انتقال این ویروس را برعهده دارند و گاه خود و اطرافیانشان و گاه هم به دیگران این هدیه را تقدیم می‌کنند ولی دست از این اقدام خود برنمی دارند؛ بطوری که بسیاری از تخت‌های بیمارستانی را همین قشر از جامعه اشغال کرده و هزینه‌های سنگینی را بر سلامت جامعه وارد می‌کنند.
این هدیه آنقدر گران و زجرآور است که افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند، بلافاصله علائم در آن‌ها بروز می‌کند و روانه بخش‌های آی.سی.یو و سی.سی. یو و حتی ظرف ۲۴تا ۷۲ساعت راهی دیار آخرت می‌شوند و برخی که بدن مقاوم دارند دردهای کهنه وقدیمی به سراغ آن‌ها می‌آید، ۴۸ ساعت زیر سرم و توام با کابوس های وحشت و تب و لرز تا مدت ۲ هفته درخانه بسر می‌برند.
این‌ها همه نتیجه ابراز محبت و همدردی وهمدلی و شریک شدن در غم وشادی همدیگر بوده که در هرمزگان مثل دمای هوا در نوسان است و نمی‌خواهند هرمزگان خنکای نسیم را تجربه کند و در گرمای کرونا باقی مانده؛ بطوریکه پس از مدتی فروکش آمارهای فوتی در هفته های اخیر مجدد شاهد افزایش آن بوده ایم.
دراین روزها سن مبتلایان به ویروس کرونا هم کاهش یافته تا ماه‌های قبل همه خیال می‌کردند این بیماری تنها سراغ افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای می‌رود اما آمارهای بیماری و بستری در بیمارستان کودکان بندرعباس نشان می‌دهد این بیماری چموش اطفال و کودکان را هم هدف قرار داده است.
سال تحصیلی جدید هم امسال در شرایطی از ۱۵ شهریور آغاز شد که شوق دانش‌آموزان برای رفتن به مدرسه با نگرانی والدین بابت ویروس کرونا همزمان و همراه شده است و خانواده‌ها بین رفتن و نرفتن فرزندانشان به مدرسه مانده‌اند.

البته در ماه‌های اخیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بیشتر نقاط استان هرمزگان بهبود یافته ولی همچنان برخی از ماسک استفاده نمی‌کنند و در صف کارهای خدماتی، برخی مراکز خرید و یا نشست‌های مدیران همچنان با همان شلوغی برقرار و پر رونق است.

۱۶ کودک مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های هرمزگان بستری هستند

مدیر روابط دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این باره گفت: هم اکنون ۱۶ کودک مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۱۰ نفر در بخش‌های عمومی و ۶ نفر در آی.سی.یو می‌باشند.
دنوروزی یادآورشد: این کودکان از بازه سنی ۲۱ روزه تا ۱۰ ساله هستند که نشان دهنده لزوم مراقبت از کودکان هم در زمینه ابتلا و انتقال کرونا است.
وی اظهارداشت: البته این کودکان تست کرونای مثبت ندارند اما بر اساس علایم و سی تی اسکن، کرونایی تشخیص داده شده اند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: شهرستان‌های بستک، پارسیان، جاسک و میناب در وضعیت قرمز، شهرستان بوموسی سفید و مابقی شهرستان‌ها زرد هستند.
واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های خاص است
وی بیان داشت: واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر فقط برای گروه‌های خاص تعیین شده در استان هرمزگان توزیع می‌شود و انتظار می‌رود مردم به داروخانه‌ها مراجعه نکنند.
نوروزی خاطرنشان کرد: با توجه به نبود واکسن مناسب کرونا، باید یاد بگیریم که از ورود این ویروس به بدن جلوگیری شود، زیرا این ویروس در بیرون از بدن پس از مدتی از بین می‌رود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه بررسی‌های این دانشگاه نشان می‌دهد استفاده از ماسک بویژه در بندرعباس در مقایسه با استان‌های دیگر وضعیت خوبی دارد، گفت: در این هفته گرچه در تعداد بیماران بستری و فوتی‌ها کاهش داشته‌ایم اما شمار بیماران سرپایی مراجعه کننده مختصری افزایش پیدا کرده و این ممکن است منجر به افزایش بیماران بستری و فوتی‌ها در هفته‌های آینده شود.
وی اضافه کرد: اگر مردم اینگونه شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند شاید بتوان پاییز کم خطری را پشت سر گذاشت.

فوت یک بیمار در هرمزگان پس از دومین ابتلا به کرونا

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هشدار داد: احتمال ابتلای مجدد به کرونا را جدی بگیرند،چرا که در جدیدترین مورد، فردی که در خردادماه امسال به کرونا مبتلا شده، پس از ابتلای مجدد که سخت تر و شدیدتر از بار اول بود، جان خود را از دست داد.
 دکتر نوروزیان بیان داشت: این فرد را یک مرد ۵۵ ساله اهل بندر خمیر معرفی کرد که مبتلا به نارسایی کلیوی بود.
به گفته دکتر نوروزیان این بیمار خرداد امسال به کرونا مبتلا شد و در تیرماه پس از اطمینان از بهبود و منفی شدن تست، از بیمارستان مرخص شد.
این مسوول اضافه کرد: بیمار یاد شده ۱۴شهریور امسال با تشخیص قطعی ابتلای مجدد به کرونا در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بستری شد و ۲۳ شهریور جان خود را از دست داد.
دکتر نوروزیان یادآورشد: با وجود گذشت زمان زیاد از شناسایی و شیوع کرونا در جهان، اما همچنان بسیاری از عملکردهای این بیماری ناشناخته مانده است و به همین دلیل هرگونه سهل انگاری در رعایت مداوم و همیشگی توصیه‌های بهداشتی، احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد که این موضوع شامل مبتلاشدگان قبلی کرونا نیز می‌شود.
رییس روابط عمومی و امور بین الملل و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به مردم هشدار داد:  و همچنان به توصیه‌ها و روش‌های بهداشتی و مراقبتی در این زمینه عمل کنند.
دکتر فاطمه نوروزیان افزود: مواردی از ابتلای مجدد بیماران بهبود یافته کرونا در هرمزگان مشاهده شده که اشتباه بودن مصونیت پ افراد مبتلا شده را ثابت می‌کند.
وی تصریح کرد: حتی ۲نفر از پزشکان دانشگاه علوم پزشکی نیز برای بار دوم به این بیماری دچار شدند که ابتلای آنان در مرتبه دوم شدیدتر بود و منجر به بستری شدن آنان در بیمارستان شد.

هرمزگان موفق به ساخت کیت تشخیص کرونا شد

استاندار هرمزگان گفت: بخش تحقیقات و پژوهش دانشگاه علوم پزشکی استان موفق به ساخت کیت تشخیص بیماری کووید ۱۹ و آنفلوآنزا شده است.
 فریدون همتی اخیرا در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان بیان داشت:این کیت مراحل آزمایشی مختلف را طی کرده و تایید نهایی آن از طریق انستیتو پاستور در حال پیگیری است.
وی تصریح کرد: ساخت این کیت یک دستاورد بزرگ در حوزه تحقیقات و پژوهش در استان هرمزگان است که برای نخستین بار انجام شده و می‌تواند در تشخیص این بیماری‌ها کمک بسیار مهمی داشته باشد.
استاندار هرمزگان از مردم خواستار شد تا همچنان با حساسیت بیشتر پروتکل‌ها را در راستای کاهش بیماری کرونا رعایت کنند.
همتی ابرازداشت: به هر میزان پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری از سوی مردم به خوبی رعایت شود، ابتلاء به بیماری کرونا و بیماران ناشی از این ویروس نیز کاهش پیدا می‌کند و ارتباط مستقیم میان رعایت دستورالعمل‌ها با تعداد بیماران وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه‌های مسوول باید همچنان برنامه‌ریزی، پشتیبانی و نظارت میدانی لازم را بر محیط فعالیت تمامی مشاغل در ادارات، بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی، کارگاه‌های عمرانی، بازارها، اصناف و اماکن عمومی در راستای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی داشته باشند.

استاندار هرمزگان افزود: پروتکل‌های بهداشتی در مدارس باید به صورت کامل اجرایی شود و در سراسر استان، فرمانداران، بخشداران و مدیران مدارس و دستگاه‌های مسوول در این زمینه مسوولیت مستقیم دارند و باید به طور ویژه نظارت بر مدارس را انجام دهند.
وی تاکید کرد: برگزاری تمامی مراسم‌های جمعی در استان ممنوع است و از مردم نیز می‌خواهیم این موارد را رعایت کرده و بویژه از برگزاری مراسم‌ ختم و ترحیم خودداری کنند.
به گفته وی، با جدیت بیشتر و کنترل، نظارت و آگاه سازی مناسب و همچنین رعایت پروتکل‌ها بویژه استفاده از ماسک و فاصله گذاری، روند کاهشی بیماری کرونا در استان ادامه می‌یابد و می‌توانیم این بیماری را مهار کنیم.

کیت تشخیص همزمان سه بیماری را تشخیص می‌دهد

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان از ابداع کیت تشخیص همزمان کووید ۱۹ و آنفلوانزای Aو B، کیت استخراج ژنوم ویروسی و دستگاه وکیوم برای استخراج اسیدنوکلئیک توسط دکتر حامد گوگلانی عضو هیات علمی و دانشیار ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، فارغ التحصیل از استرالیا به همراه تیم آزمایشگاهی تشخیص کووید استان خبر داد.
حسین فرشیدی افزود: موارد استفاده‌ی کیت، استخراج RNA در آزمایشگاه‌های تشخیصی دولتی و خصوصی همچنین مورد استفاده در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.
وی اظهار کرد: در پاندمی کووید ۱۹ در استان هرمزگان، تا کنون بیش از ۶۰ هزار تست تشخیصی انجام شده و تا کنون بیش از ۷۰۰ کیت تشخیص کووید ۱۹ با هزینه‌ای افزون بر پنج میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در آزمایشگاه مرجع استان مصرف شده است.
فرشیدی با اشاره به اینکه هدف اصلی از ساخت این محصولات، تامین نیاز استان بوده است، عنوان کرد: با توجه به هزینه بر بودن و قیمت تمام شده هر کیت تشخیص کووید ۱۹ و آنفلوانزای نوع A و B مورد مصرف آزمایشگاه‌های استان هرمزگان و در مقایسه با مبلغ صرف شده برای ساخت این کیت، حداقل ۳۰ درصد صرفه جویی صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه این کیت در حال گذراندن مراحل کنترل کیفی است، تصریح کرد: این کیت همزمان سه ویروس را شناسایی کرده و به همین دلیل در مجموع، برای تشخیص سه ویروس صرفه جویی ۶۰ درصدی را خواهیم داشت، هم اکنون نمونه‌ی داخلی این کیت در بازار موجود نیست.

۴۰۷ هزار و ۳۵۳ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۴۰۷ هزار و ۳۵۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۳ هزار و ۴۵۳ نفر رسیده است.
سیما سادات لاری روز سه شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور اظهار کرد: از دیروز تا امروز ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۷۰۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۹۹ نفر از آن‌ها بستری شدند، با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۰۷ هزار و ۳۵۳ نفر رسید.
معاون وزیر بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۳ هزار و ۴۵۳ نفر رسید.
وی ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۳۴۹ هزار و ۹۸۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۸۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
لاری افزود: تاکنون سه میلیون و ۶۱۳ هزار و ۸۹۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
معاون وزیر بهداشت بیان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =