مصرف ماهانه، مبنای استفاده از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق

تهران - ایرنا - معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق گفت: مصرف ماهانه مشترکان مبنای بهره مندی آنان از تخفیف صد درصدی بهای برق محسوب می شود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر)، «مصطفی رجبی مشهدی» افزود:مصرف ماهانه مشترکان مبنای بهره مندی آنان از تخفیف صد درصدی بهای برق خواهد شد و برای آگاهی مشترکان بوسیله ارسال پیامک اقدام می شود به‌طوری که مشترکان پرمصرف نیز از میزان مصارف خود و راهکارهای کاهش آن آگاه خواهند شد.

وی در باره طرح «برق امید» اضافه کرد: بررسی‌های اولیه و کارشناسی این طرح از یکسال پیش آغاز شده بود، چنین طرح بزرگی نمی‌تواند خلق الساعه باشد و نیاز به بررسی‌های دقیق و کارشناسی داشت.

رجبی مشهدی گفت: طرح برق امید در ادامه سایر اقدام‌های مدیریت بار است که توسط صنعت برق اجرا می‌شود.

سخنگوی صنعت برق توضیح داد: پیش از این شرایط و برنامه‌ها به‌گونه‌ای بود که هرچه نیاز مصرف وجود داشت، برای پاسخگویی به آن نیروگاه ساخته می‌شد، اما اکنون مدیریت عرضه و تقاضا به شکل پیوسته پیگیری می‌شود، به این معنا  که اکنون مقداری از مصرف هم مدیریت و میزان سرمایه گذاری‌ها در این بخش بهینه می‌شود و از این پس پاسخگویی به این نیاز مصرف، به اندازه‌ای تقاضای مدیریت شده است.
وی افزود: یک سوم از برق کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود و درصورتی که مقداری از این مصرف با آموزش، اطلاع رسانی، آگاه سازی و نصب  پنل‌های خورشیدی، مدیریت شود، به صرفه است.
سخنگوی صنعت برق یادآور شد: مشترکان پر مصرف می‌توانند با استفاده از تجهیزات با بازدهی بالا و نصب پنل‌های خورشیدی، مصارف خود را بهینه کنند، همچنین چنانچه مشترکان خوش مصرف که میان دو گروه کم مصرف و پرمصرف قرار می‌گیرند، بتوانند مصرفشان را کاهش دهند، به آنها نیز پاداش خوش مصرفی داده خواهد شد.
رجبی مشهدی در باره اینکه  اجرای طرح برق امید باعث کاهش درآمدهای صنعت برق نمی‌شود،  گفت: این طرح ممکن است در کوتاه مدت مقداری از درآمدهای صنعت برق را به دلیل ارائه تخفیف صد درصدی به مشترکان کم مصرف کاهش دهد، اما در بلند مدت، با توجه به اختصاص میزان مصارف برق کاهش یافته مشترکان خانگی به بخش تولید، می تواند باعث رونق اشتغال و کارآفرینی و همچنین بهبود درآمدهای صنعت برق شود.
وی خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه تاسیسات صنعت برق و پاسخگویی به نیاز روبه رشد مصرف برق سرمایه گذاری می‌شود که انتظار می رود با اجرای این طرح مقداری از میزان سرمایه گذاری‌های مورد نیاز در حوزه‌های مختلف صنعت برق کاسته شود.
سخنگوی صنعت برق درپاسخ به این پرسش که آیا  تضمینی وجود دارد که این طرح توسط دولت بعدی نیز اجرا شود یا خیر، گفت: برق امید، طرحی اقتصادی است و جنبه سیاسی ندارد و با توجه به نامطلوب بودن شاخص شدت انرژی در کشور، همه دولت‌ها به دنبال بهینه سازی مصرف انرژی بوده و هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha