فرماندار خنج: مقاوم‌سازی عامل کاهش زیان زلزله‌های "محمله" بود

شیراز - ایرنا- فرماندار شهرستان خنج با بیان اینکه مقاوم سازی بافت‌های روستایی عامل کاهش خسارت در زلزله های تابستان امسال بخش محمله بود اظهار داشت : با نظارت فنی بنیاد مسکن و بهره گیری از تسهیلات بانکی که از طرف دولت به بانک‌های عامل تکلیف شده بیشتر واحدهای مسکونی در شهرستان خنج مقاوم سازی شده و شاهد این ادعا درصد کم خسارت مالی و جانی در پی وقوع دو زلزله مهیب خرداد ماه در بخش محمله بوده است.

مختار عباسی ، روز چهارشنبه در نشست بررسی و تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده بخش محمله شهرستان خنج  به بیان وضعیت مناطق آسیب دیده پرداخت و خواستار تسریع در پرداخت تسهیلات و بازسازی مناطق زلزله زده از سوی بنیاد مسکن شد.

فرماندار شهرستان خنج در این نشست از معاونین اداره کل بنیاد مسکن خواست تا نسبت به بررسی مجدد قیمت اراضی واگذاری در روستاها  و همچنین نسبت به رفع مشکلات بنیاد مسکن شهرستان و رفع کمبود نیروی انسانی اقدام نمایند.

فرماندار خنج به روند بازسازی مناطق زلزله زده سال ١٣٩٥ دهستان سیف آباد بخش مرکزی شهرستان خنج اشاره کرد و اظهار داشت : کار بسیار خوب بازسازی در این منطقه شکل گرفت که اکنون ما شاهد بازسازی کامل منازل آسیب دیده در این دهستان می باشیم که این مهم باعث حفظ مال و جان مردم و نگهداری از سرمایه های ملی در هنگام وقوع حوادث قهری می گردد.

عباسی  در ادامه یاد آور شد :مجموعه فرمانداری و بخشداری ها و دهیاری های  این شهرستان آمادگی هر گونه همکاری جهت جذب تسهیلات بانکی و ترغیب روستاییان به استفاده بیشتر از این تسهیلات را دارند.

 معاون پشتیبانی بنیاد مسکن  استان فارس نیز در این نشست  اظهار داشت : برای بنیاد مسکن فارس بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستای و شهری اهمیت خاصی دارد و این بنیاد در خصوص تامین نیروی ستاد بازسازی و رفع دیگر مشکلات با بنیاد مسکن شهرستان خنج همکاری می کند.

۴۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در توسعه روستایی شهرستان خنج 

 محمود عباسی تاکید کرد :  جهت توسعه عمران روستاهای شهرستان خنج از محل واگذاری زمین روستا ها نزدیک به ۴۰ میلیارد ریال  صرف بهسازی معابر و ترمیم شبکه آبرسانی و برق رسانی و دیگر امور روستاها از قبیل نقشه برداری ، تهیه نقشه های اجرایی و …  گردیده است.

فرج الله  نصیری معاون بازسازی  بنیاد مسکن استان فارس نیز دراین نشست در خصوص بازسازی مناطق زلزله زده خنج اظهار داشت : با توجه به اینکه بازسازی مناطق زلزله زده قبل از رسیدن فصل سرما اهمیت زیادی دارد با تلاش  بنیاد مسکن فارس و همچنین مدیران ارشد در سطح کشور بخشی از اعتبارات شامل تسهیلات بانکی و بلاعوض برای بازسازی مناطق آسیب دیده شهرستان خنج تامین شده است.

نصیری اظهار امیدواری کرد که بزودی با پیگیری و دستور فرماندار تسهیلات بانکی بصورت ضمانت زنجیره ای در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد .

پرداخت ۳۰ میلیون تومان وام رایگان برای ساخت مسکن محرومان 

وی  به ساخت مسکن محرومین ، اقشار کم در آمد و ایتام اشاره کرد که با توجه به تفاهم انجام شده با سازمان برنامه و بودجه و استانداری فارس و از طرفی تفاهمنامه با بهزیستی و قرارگاه خاتم الانبیا  ، برای ساخت مسکن محرومین و ایتام  و برای هر واحد مسکونی ٦٠ متر مربعی مبلغ ٥٠ میلیون تومان تسهیلات بانکی کم بهره و ٣٠ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می گردد.

۱۹۰ واحد سهیمه خنج در ساخت مسکن محرومان 

معاون بنیاد مسکن استان فارس در پایان با اشاره به سهمیه ١٩٠ واحدی ساخت مسکن محرومان در شهرستان خنج گفت: اولویت ساخت این واحد ها با مددجویان کمیته امداد حضرت امام (ره)و بهزیستی می باشد ، با پیگیری بنیاد مسکن و همکاری کمیته امداد و بهزیستی و بانک های عامل امید است بموقع اعتبارات  این طرح جذب و ساخت این واحدها تا پایان سال به اتمام برسد.

احمد عبداللهی مدیر بنیاد مسکن شهرستان خنج نیز با تقدیر از همراهی فرماندار خنج و معاونان بنیاد مسکن استان فارس برای آغاز عملیات اجرایی بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله بخش محمله اعلام آمادگی کرد .

شهرستان خنج در ۲۶۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز است، از جاذبه‌های تاریخی این شهرستان می‌توان به مناره شیخ دانیال، مسجد جامع، آرامگاه شیخ محمد ابونجم، سردر مسجد جامع، قلعه کلوکی، قلعه خلوت و قلعه شاه‌نشین ،آرامگاه شاه عبدالسلام، جاده سنگ‌فرش از دوران هخامنشی، تپه توانگران و بقعه شیخ دانیال اشاره کرد.

زلزله ۴.۴ ریشتری ۱۸شهریور در ۱۸ کیلومتری بخش محمله و ۲۱ کیلومتری شهرستان خنج و ۳۰ کیلومتری علامرودشت به وقوع پیوست؛ همچنین محل وقوع زلزله  ۲۱۵ کیلومتری شیراز و ۲۶۸ کیلومتری استان بوشهر اعلام شد.

در یک ماه گذشته زمین لرزه‌های متعددی جنوب استان فارس به خصوص شهرستان‌های لارستان، خنج و گراش را لرزانده است که برخی از این زمین لرزه‌ها به برخی منازل مسکونی خسارت وارد کرد.

بخش محمله با جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان خنج استان فارس واقع است.

اخبار مرتبط