مبنای بیانیه گام دوم انقلاب بر ایجاد گفتمان است

تهران- ایرنا- معاون خط مشی‌گذاری ستاد نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: روح و مبنای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بر ایجاد گفتمان است؛ بر این اساس استمرار نشست کمیته گام دوم انقلاب اسلامی ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دومین نشست کمیته بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به ریاست ابراهیم سوزنچی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

وی در این جلسه گفت: با توجه به پیشرفت‌ کشور در حوزه علم و فناوری این سؤال مطرح می‌شود که آیا گام دوم پیشرفت در حوزه علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان با همان ویژگی و مختصات گام اول باشد و به عبارت دیگر، گام دوم در حوزه‌های مختلف ذکر شده در بیانیه همچون علم، اقتصاد، سبک زندگی و عدالت چگونه باید باشد.

بیانیه گام دوم خطاب به ملت ایران است

مصطفی تقوی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف به ارائه گزارشی با عنوان "ایده‌هایی در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" پرداخت و گفت: بیانیه گام دوم خطاب به ملت ایران است و البته جوانان و مسئولین به طور خاص مورد خطاب قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: در بیانیه گام دوم، ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور امام زمان (عج) آرمان بزرگ انقلاب اسلامی عنوان شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه شریف افزود: در بیانیه گام دوم بر تأسیس و تقویت سیستم‌های بازخوردگیری به ‌منظور اینکه مسئولین آماده تصحیح خطاهای خویش باشند، تأکید شده است.

تقوی خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب به لحاظ محتوایی تفاوت سرنوشت‌سازی با اسناد راهبری و آینده‌نگرانه کشور ندارد؛ چرا که بخش‌هایی از بیانیه به سندهای راهبردی کشور ارجاع داده شده است.

وی با بیان اینکه جایگاه فعالیت رسانه‌ای در بیانیه گام دوم انقلاب بسیار جدی و با اهمیت است، گفت: به همین منظور باید رسانه‌ها به انعکاس مناسب دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران، ترویج امید صادقانه و متکی به واقعیت‌های عینی و شکستن محاصره تبلیغاتی بپردازند.

عضو هیأت علمی دانشگاه شریف به اهمیت امید به جوانان در بیانیه گام دوم اشاره کرد و افزود: زمام اداره بخش‌های گوناگون کشور باید به جوانان مؤمن، انقلابی و کاردان سپرده شود به این معنی که جوان‌گرایی در مدیریت کشور انجام شود.

تقوی با اشاره به اینکه خطاهای راهبردی رایجی در مدیریت کشور وجود دارد، اظهار داشت: کم‌توجهی به بازوها در اسناد آینده‌نگر مشهود است و می‌توان گفت صرفاً به آرمان‌ها توجه می‌شود.

وی در ادامه «کم‌توجهی به نقش رسانه، خشن گویی راهبردی، کم‌توجهی به ترسیم آینده‌های مطلوب و ممکن، کم‌توجهی به مفهوم ظرفیت به مثابه سیستم‌های اجتماعی ـ تکنیکی، کم‌توجهی به سیستم‌های پویش محیطی و آمار، رواج رویکردهای مبتنی بر استعاره ساختمان به جای باغبان، کم‌توجهی به ره‌نگاشت‌های کلان، کم‌توجهی به آموزش سیاست‌گذاری و آینده‌پژوهی به مسئولین، سازمان‌ها و نهادها، بی‌توجهی به هوش سایبورگ در تصمیم‌گیری‌های راهبردی و کم‌توجهی به تأسیس و تقویت سیستم‌های آینده‌نگر» را از دیگر خطاهای راهبردی رایج در مدیریت کشور عنوان کرد.

شرط اجرایی سازی بیانیه گام دوم

در ادامه جلسه دکتر قاسم عموعابدینی، عضو کمیسیون نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای اجرایی سازی گام دوم انقلاب به مبانی آینده‌نگری نیاز است؛ در واقع باید بر اساس یک نقشه راه ترسیم شده برای آینده برنامه‌ریزی کرد.

وی بر ضرورت آسیب‌شناسی گام اول انقلاب تأکید کرد و افزود: موضوع عدالت اجتماعی و امید به جوانان در گام دوم تأکید شده است و باید برای آن برنامه‌ریزی با احتیاط داشته باشیم.

در بخش دیگری از این جلسه، غلامرضا بصیرنیا، مدیر دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به مردم ایران است، اظهار داشت: کشور در چهل‌سال گذشته برنامه‌های اقدام، اسناد، مصوبات، قوانین و... بسیاری داشته و این تعدد در بعضی موارد باعث شده که خلاقیت از دستگاه‌ها گرفته شود.

وی بر لزوم ظرفیت‌یابی و شناسایی دستاوردهای چهل‌ساله اول انقلاب تأکید کرد و افزود: باید از رسانه البته به صورت عام و نه صرفاً رسانه ملی برای شناسایی این دستاوردها استفاده شود.

فرشاد مهدی‌پور، رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تأکید کرد: در خصوص ماهیت و تعریف بیانیه گام دوم باید به تفاهم رسید چرا که از این بیانیه به عنوان گفتمان، مانیفست، الگو یا سیاست تعبیر شده است.

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در مورد تحول اشاره کرد و افزود: باید تحول مبتنی بر گام دوم انقلاب اسلامی انجام شود و مشخص شود که این تحول به چه صورت باشد.
دکتر مهدی پور تأکید کرد: موضوع تحول ساختار، سازمان، ایدئولوژی، عوامل انسانی و... جمهوری اسلامی متناظر با گام دوم انقلاب باید بحث و بررسی شود.

محمود حاجیلویی، معاون خط‌مشی گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب روایت صادقی از حرکت مردم ایران است که برای آینده کشور بسیار کمک‌کننده است. این بیانیه در صدد کشف قاعده از تجربه حرکت ملت پس از انقلاب اسلامی بوده که در طول این سال‌ها کارآمدی خود را نشان داده است.

به گفته وی، در بیانیه گام دوم به مردم، جوانان و امید به‌ عنوان شاخص‌های مهم و تعیین‌کننده آینده و عامل حرکت و پیشرفت کشور تأکید شده است.

وی با بیان اینکه منطق پیشبرد انقلاب اسلامی و حرکت مردم، منطق ساده‌ای است، افزود: خواست عمومی مبتنی بر یک سری مبانی مهم‌ترین منطق پیشرفت انقلاب اسلامی است و باید برای تحقق این امر فرهنگ‌سازی لازم انجام شود.

معاون خط‌مشی گذاری ستاد فرهنگ همچنین بر لزوم اصلاح نظام محاسباتی کشور و مسئولین بر اساس بیانیه گام دوم تأکید کرد.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha