۲۶ شهریور ۱۳۹۹، ۸:۲۶
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 84041591
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رونق بورس با کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی

تهران - ایرنا - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: کاهش انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز، طلا و سکه همراه با حمایت‌های صورت گرفته از معاملات بورس به واسطه برگزاری جلسه‌هایی در سازمان بورس و مجلس منجر به رشد اخیر شاخص بورس شد.

«نوید قدوسی» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مهمترین دلیل بازگشت روند صعودی به معامله بورس را افت قیمت‌ها، جذابیت و ارزندگی آنها برای خرید اعلام کرد و گفت: همزمان با افت بازار، شاهد رشد قیمت در بازارهای موازی بودیم در نتیجه قیمت‌ها و قدرت خرید سهامداران  به صورت واقعی برای خرید با افت قابل توجهی همراه شد و زمینه کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری در این بازارها را برای سهامداران فراهم کرد.

وی اظهار داشت: کاهش انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز، طلا و سکه همراه با حمایت‌های صورت گرفته از معاملات بورس به واسطه برگزاری جلسه‌هایی در سازمان بورس و مجلس منجر به رشد اخیر شاخص بورس شد.

قدوسی خاطرنشان کرد: همچنین در کنار آنها اقدام‌هایی در روزهای گذشته برای استفاده از اوراق اختیار فروش تبعی، صندوق‌های بازارگردانی، تزریق منابع به صندوق توسعه بازار اتفاق افتاد که در نهایت این مسایل در کنار یکدیگر باعث مهار شدن کاهش قیمت سهام از دو روز گذشته و خرید هوشمند در بازار شد.

 این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: از دو روز گذشته شاخص بورس وارد مدار صعودی شد. دیروز هم جو مثبت بازار و بازگشت رشد به همه سهم‌ها سرایت کرد.

قدوسی با بیان اینکه بازگشایی نمادهای متوقف در جو هیجانی بازار تعجب آور بود و باعث کشف قیمت غیرمنطقی در آنها شد،‌ گفت: این موضوع ممکن است در کوتاه‌مدت برای بازار شیرین باشد اما در میان‌مدت به ضرر معاملات بازار خواهد بود و مشکلاتی را در بازار ایجاد می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با توجه به جو پیچیده‌ای که در بازار حاکم شده است، پیش‌بینی روند معاملات آن برای آینده کمی دشوار است اما در سهام بنیادی به دلیل اصلاح قیمتی صورت گرفته و همچنین تقویت پارامترهای بنیادی تاثیر گذار روند صعودی آن ادامه دار خواهد بود، روند حرکتی سهامی که ارزندگی چندانی ندارند نیز با تردید همراه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم معاملات بازار بیشتر براساس منطق و تحلیل انجام شود، افزود:  وجود عنصر هیجان در بازار در زمان صعود و افت نقش پررنگی دارد، می‌تواند همه پیش‌بینی‌ها را بی‌تاثیر و بازار برخلاف پیش‌بینی‌ها حرکت کند، همچنین به دلیل رفتارهای غیرعقلانی و هیجانی فشار فروشی در بازار ایجاد شود.

قدوسی خاطرنشان کرد: امیدواریم تا حدودی از این هیجان در بازار فروکش کند اما نقش نهاد ناظر، مهم و تاثیرگذار در کنترل هیجان ایجاد شده در بازار است.

این کارشناس بازار سرمایه به خبرهایی در زمینه اجرایی شدن افزایش دامنه نوسان بورس در این مرحله از معاملات بازار اشاره کرد و گفت:  در این مرحله از بازار اضافه کردن تصمیمی به بازار ممکن است چندان خوشایند نباشد اما باید منتظر ماند و دید این تصمیم اجرایی می‌شود یا خیر، اگر اجرایی شود به طور قطع در میان مدت تاثیر می‌گذارد  و بازار روند صعودی خود را حفظ می‌کند.

وی با بیان اینکه ممکن است در معاملات امروز بازار نسبت به روز گذشته با افزایش عرضه همراه باشیم، گفت:با توجه به اینکه همیشه در آخرین روز معاملاتی  هفته میزان عرضه در بازار افزایش پیدا می‌کند و همچنین به دلیل افزایش قیمت سهام ممکن است سطح عرضه نسبت به تقاضا در بازار افزایش یابد.

قدوسی اظهار داشت: بازگشایی نمادها به صورت هیجانی نمی‌تواند چندان بر روند بازار بی‌تاثیر باشد و ممکن است موجی از فروش را در بازار ایجاد کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بازارگردانی اگر در بازار با دقت انجام و نقدشوندگی بازار تامین شود، ترس سهامداران از سرمایه‌گذاری گرفته می‌شود در غیر اینصورت فقط حمایت قیمتی نمی‌تواند به صلاح بازار باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha