سازمان ملل خواستار تحریم تسلیحاتی لیبی شد

تهران- ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای خواستار اجرای تحریم تسلیحاتی علیه لیبی و خروج همه مزدوران از این کشور آفریقایی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، این قطعنامه که با ۱۳ رای موافق و ۲ رای ممتنع روسیه و چین به تصویب رسید، بر گفت‌وگوهای سیاسی نیروهای داخلی و آتش‌بس در لیبی نیز تاکید کرد.
پس از اعتراض‌های سال ۲۰۱۱ میلادی که به سرنگونی «معمر قذافی» منجر شد، این کشور درگیر آشوب و جنگ داخلی بوده و در پی دخالت‌های کشورهای دیگر، پای شبه‌نظامیان نیز به آنجا باز شده است.
کارشناسان سازمان ملل طرف‌های درگیر در لیبی و حامیان خارجی آنها – امارات، روسیه از یک سو و ترکیه و قطر از سوی دیگر – را به نقض تحریم‌های این سازمان متهم کرده‌اند.
تنش‌های نظامی در لیبی پس از آن شدت گرفت که گروه‌های مسلح تحت فرماندهی «خلیفه حفتر» در شرق کشور در آوریل ۲۰۱۹ تلاش کردند تا طرابلس پایتخت لیبی را تصرف کنند.
اما به دنبال تشدید عملیات‌ شبه‌نظامیان مورد حمایت دولت مستقر در طرابلس و حمایت ترکیه از آنها، اقدامات حفتر در ماه ژوئن ناکام ماند.
حفتر از سوی امارات، روسیه، اردن و مصر حمایت می‌شود اما نیروهای مستقر در طرابلس مورد حمایت سازمان ملل، قطر و ترکیه است.
کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند که در پی دخالت مستقیم ترکیه و امارات، انتقال سلاح توسط این کشورها به لیبی افزایش یافته که این اقدام نقض تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل است.

 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =