ادعاهای ترامپ هنگام تکمیل خیانت امارات و بحرین به مردم فلسطین

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا، امضای پیمان عادی‌سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی را تغییر دهنده تاریخ دانست و ادعا کرد که این اتفاق، پایه‌ای برای صلح جامع در تمام منطقه خواهد شد.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه پیش از امضای پیمان عادی سازی در کاخ سفید، در حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و وزیران خارجه امارات متحده و بحرین این ادعا  را مطرح کرد.

وی در ادامه ادعای خود افزود: ما اینجا هستیم تا مسیر تاریخ را عوض کنیم. ما قدم بزرگی به سوی آینده ای که همه مردم در رونق،صلح و کامیابی زندگی کنند، برداشته‌ایم.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه در گذشته فقط ۲ نوع توافق بود، ادامه داد: اما در یک ماه به ۲ توافق رسیدیم و توافق‌های دیگری در راه است. اسرائیل، بحرین و امارات متحده سفارت خانه ایجاد می‌کنند تا بتوانند شرکای خوبی در طیف وسیعی از موضوعات شوند.

ترامپ اضافه کرد: این توافق اجازه می‌دهد مسلمانان از اسرائیل بازدید کنند و در مسجد الاقصی دست به دعا بردارند. به اتفاق یکدیگر این توافق پایه ای برای صلح جامع در تمام منطقه خواهد شد، چیزی که هرگز کسی تصور نمی کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم در این مراسم، گفت: امروز یک روز تاریخی است، طلیعت یک صلح جدید برای هزاران سالی است که یهودیان برای صلح دعا کردند.

وی افزود: آمریکا و اسرائیل در هسته‌ مرکزی این صلح در جهان هستند. من از محمد بن زاید و وزیر خارجه امارات متحده عربی و همچنین از مقامات بحرین به خاطر همکاری با اسرائیل تشکر می‌کنم.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی ادامه داد: از اینکه به ما برای آوردن امید به فرزندان ابراهیم پیوستید، قدردانی می‌کنم.

نتانیاهو اضافه کرد: شنیدید که ترامپ گفت او در حال آماده سازی دیگر کشورها برای پیوستن به ما است، این تصور ناپذیر بود، بسیار سپاسگزارم.

وی مدعی شد این صلح می تواند به بحران بین فلسطین و اسرائیل برای همیشه پایان دهد و گفت: منافع اقتصادی چنین مشارکتی در سراسر منطقه احساس خواهد شد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی که در مقابل کاخ سفید اعتراض‌های ضد این پیمان در جریان بود، افزود: این صلح بین دولت ها نیست بلکه مردم هم از آن استقبال می‌کنند.

نتانیاهو با بیان اینکه مردم اسرائیل بهای جنگ را می‌دانند، گفت: می خواهم اسرائیل بسیار قوی باشد، چرا که تاریخ آموخته است استحکام و قدرت، امنیت به همراه می‌آورد و در نهایت، قدرت صلح را به ارمغان می‌آورد.

پس از این اظهارات، عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی در اظهارات خود، گفت: من امروز اینجا هستم تا دست مودت و صلح را دراز کنم. امروز شاهد تغییر در قلب خاورمیانه هستیم که باعث امید در سراسر جهان خواهد شد.

وی افزود: بدون تلاش رئیس جمهوری ترامپ و دولت او به ویژه مایک پمپئو وزیر خارجه و جرد کوشنر مشاور وی، ممکن نبود.

وزیر خارجه امارات با تشکر از نتانیاهو برای انتخاب صلح و متوقف کردن انضمام سایر سرزمین‌های فلسطینی، ادامه داد: ما فکر می‌کنیم انعکاس این پیمان در تمام منطقه به چشم خواهد خورد، هر انتخابی به جز صلح به رنج مردم و فقر کمک می‌کند.

عبدالله بن زاید، اضافه کرد: جوانان می‌خواهند در این جنبش انسان دوستانه شرکت کنند، امارات کمک خواهد کرد تا درهای فرصت به سوی صلح باز شود. جوامع ما به دستاوردهای علمی پیش برود و به توسعه خاورمیانه کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: این توافق الگویی برای مردم صلح دوست در گرداگرد جهان خواهد بود، این امکان را می‌دهد که در کنار مردم فلسطین باشیم تا بتوانیم به یک کشور فلسطینی دست یابیم و صلح پایدار شکل گیرد.

وزیر خارجه امارات متحده عربی با بیان اینکه با کووید -19 درگیر هستیم، گفت: امارات متحده تعهد دارد که باید در کنار دیگران بدون توجه به اعتقادات مذهبی و پیشینه آنها ایستاد.

عبدالله بن زاید اظهار کرد: امارات متحده عربی، برنامه فضایی به سوی مریخ را به راه انداخت، اگر مردم و دولت ها علم و دانش را در آغوش بگیرند، فضانورد ما نخستین فضانورد عرب بود که به ایستگاه فضایی رسید. از این رو، این توافق صلح در منطقه را به ارمغان خواهد آورد.

عبداللطیف الزیانی وزیر خارجه بحرین هم در این مراسم گفت: امروز یک روز تاریخی و امید برای خاورمیانه و جهان است. اعلام صلح بین بحرین و اسرائیل گام تاریخی در مسیر یک صلح جاودان، امنیت و رفاه در سراسر منطقه و مردمی که در آنجا زندگی می کنند، بدون توجه به اعتقاد، قوم، افکار و مذهب آنها است.

وی ادامه داد: برای مدت زیادی، خاورمیانه به خاطر بحران و عدم اعتماد پسرفت داشته و ویران شده است، جوانان با استعداد ما را مخدوش کرده است. من متقاعد هستم که این فرصت را برای تغییر داریم.

وزیر خارجه بحرین، اضافه کرد: پیمان امروز به خاطر تعهد و شجاعت پادشاه بحرین محقق شد که مورد حمایت مردم بحرین هم قرار دارد.

الزیانی خطاب به نتانیاهو تاکید کرد: از اینکه به رسمیت شناختید که صلح و ثبات پایدار تنها از طریق همکاری با کشورهای منطقه محقق خواهد شد، قدردانی می‌کنم.

وی با تقدیر از ترامپ گفت رهبری خستگی‌ناپذیر شما باعث شد تا صلح شکل بگیرد. اکنون وظیفه ما است که فعالانه تلاش کنیم تا یک صلح فراگیر برای راه حل دو کشور بین فلسطین و اسرائیل ایجاد شود. ما نشان دادیم که این مسیر ممکن است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =