۲۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۱۱
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 84040395
۰ نفر

برچسب‌ها

صالحی: شعر دفاع مقدس بخشی از روایت این دوران است

تهران-ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سه‌شنبه‌های تکریم، با تقدیر از خانواده شهید پرنیان و اشاره به شکل‌گیری ادبیات دفاع مقدس، گفت: شعر دفاع مقدس بخشی از روایت این دوران است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی در دوازدهمین نشست سه‌شنبه‌های تکریم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با تجلیل از مقام شامخ شهید علی پرنیان از شهدای استان یزد، گفت:  شعر دفاع مقدس از همان مقطع تاکنون به عنوان بخشی از روایت دفاع مقدس برجا مانده اس و با توجه به ویژگی‌های شهید پرنیان و خانواده ایشان، مشخص است که هم این شهید بزرگوار و هم خانواده اش اهل فرهنگ و دیانت هستند و برادر شهید پرنیان از شاعران شهیر استان یزد به شمار می آیند.

صالحی با اشاره به نحوه شهادت شهید علی پرنیان و به شهادت رسیدن همزمان ۲۶ شهید دیگر با وی، تاکید کرد: این واقعه مصیبت نامه ای است که کمتر روایت شده که ۲۶ شهید به شکل مظلومانه ای با هم به شهادت برسند و اتفاق غمباری است که در تاریخ ایران می ماند و بخشی از سند مظلومیت شهدای ما در دوران دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: برادر شهید پرنیان از شاعران به نام استان یزد هستند و در حوزه شعر آئینی، اجتماعی و طنز جایگاه درخوری دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: یکی از دلایلی که امروز این استان را برای تجلیل از خانواده شهدا انتخاب کردیم این بود که برادر این شهید از شاعران کشور هستند و در آستانه روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی که همزمان با روز درگذشت استاد شهریار از شاعران بزرگ کشورمان است، هستیم.

شهریار با دفاع مقدس همراه شد

وی ادامه داد: ۲۷ شهریور روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی است و استاد شهریار از شاعران شهیر معاصر کشورمان است که در دهه پایانی عمر خود با حوزه انقلاب نسبتی برقرار کرد و پس از آن هم به طور عمیق و خاص با دفاع مقدس همراه شد.

صالحی افزود: از همان ابتدای دفاع مقدس شاعران ما با این واقعه ارتباط برقرار کردند و در همان روز آغاز جنگ شعر معروف «خلبانان» اثر بابک رادمنش سروده شد.

وی گفت: از بابک رادمنش نقل است که گفته: «خانه ام کنار فرودگاه بود و آن شبی که بعثی ها به ایران حمله کردند صدای مهیب انفجاری را شنیدیم و همان جا شعر و آهنگی در ذهنم پدید آمد و آن را آماده و به رادیو بردم و سرود خلبانان خلق شد.»

صالحی با اشاره به تمدن و فرهنگ استان یزد ادامه داد: این استان یکی از مهدهای جدی حوزه شعر بوده و شعر آئینی یزد پشتوانه جریان سوگواره های عظیم الشان این استان به شمار می آید. شکوه عاشورایی یزد به پشتوانه شعر بلند و شعرای بزرگ آن و همچنین شهدای دفاع مقدس آن است.

خانواده شهید پرنیان با یک شاعر و یک شهید،   روایتگر دفاع مقدس بوده‌اند

وی در پایان گفت: به اعتبار اینکه خانواده شهید پرنیان هم فرزند خود را تقدیم نظام و ایران کرده و هم از طریق شعرهای خود روایتگر دفاع مقدس است، قابل تقدیر هستند.

پیش از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس هر هفته از برخی خانواده های شهدا در استان ها تجلیل می شود و این هفته در دوازدهمین هفته تجلیل از خانواده شهید علی پرنیان در استان یزد تقدیر می شود.

در ابتدای این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گزارشی از مجموعه اقدامات این اداره کل در حوزه دفاع مقدس ارائه کرد.

همچنین آیت الله ناصری امام جمعه این استان و نماینده ولی فقیه گفت: لازم است وصیت نامه های شهدا بازگو شود تا به نسل امروز و نسل های آینده منتقل شود تا آن ها از زندگی این شهیدان آگاهی یابند.

در پایان این نشست آیت الله ناصری با لوحی به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانواده شهید علی پرنیان تقدیر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه‌های اخیر در سه‌شنبه‌های تکریم، به صورت ویدیو کنفرانس، از خانواده شهدای والامقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافع حرم، شهدای پلیس و... تقدیر می‌کند

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =