۱۷ میلیارد ریال برای فعالیت مجدد معبد هندوهای بندرعباس اختصاص می‌یابد

بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان گفت: در مجموع ۱۷ میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی برای ساخت مکان جدید و فعالیت مجدد معبد هندوهای بندرعباس و همچنین کمک به آسیب دیدگان مالی آن اختصاص می‌یابد.

فریدون همتی روز سه‌شنبه در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خصوص پیگیری   فعالیت مجدد کسبه آسیب‌دیده معبد هندوها افزود: وزارت میراث فرهنگی ۱۰میلیارد ریال شامل( ۲ میلیارد ریال برای کمک به آسیب دیدگان مالی معبد هندوها و هشت میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای احداث مکان جدید)  به این کار اختصاص می‌دهد.
وی بیان داشت: همچنین هفت میلیارد ریال نیز از محل بودجه استانی برای ساخت مکان جدید مجهز برای کسبه آسیب‌دیده معبد هندوها درنظر گرفته می‌شود.

 هرچه زودتر شاهد فعالیت مجدد کسبه معبد هندوها باشیم
نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با قدردانی از پیگیری‌های استاندار هرمزگان بیان کرد: با نگاه مثبت مقام عالی دولت در استان در این زمینه نیز خواسته به‌حق کسبه آسیب‌دیده مطرح شد که  امیدوارم هرچه زودتر شاهد عملی شدن این وعده‌ها باشیم.
احمد مرادی افزود: وظیفه همه مسوولان خدمات‌رسانی به مردم و پیگیری مسائل و مشکلاتشان است.
در این نشست که رضا مدرس معاون عمرانی استانداری هرمزگان نیز شرکت داشتند با جضورخ وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مشکلات کسبه فعال صنایع‌دستی آسیب‌دیده از آتش‌سوزی معبد هندوها بندرعباس پیگیری مجدد شد. 
۲۷ اردیبهشت ماه امسال ۲۰ غرفه صنایع دستی واقع در بنای تاریخی معبد هندوهای بندرعباس در آتش سوخت.
در این آتش سوزی بیش از ۳۰ نفر از کسبه فعال در زمینه صنایع دستی، کار و کسب خود را از دست دادند که با پیگیری استاندار هرمزگان و نشست‌های پی درپی در استانداری و اکنون در تهران، شرایط برای فعالیت مجدد آن‌ها مهیا می‌شود.
در این آتش‌سوزی به ساختمان تاریخی معبد آسیبی نرسیده و فقط غرفه‌های واقع در محوطه سوختند.
معبد هندوهای بندرعباس در سال ۱۲۶۷ هجری شمسی توسط محمد حسن خان سعدالملک به عنوان بنای زیارتی تجار و کارگران هندی مقیم بندرعباس ساخته  شده و سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =