پیشوا رتبه دوم تولید دام سنگین استان تهران را در اختیار دارد

تهران- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان تهران گفت: پیشوا رتبه دوم تولید دام سنگین در استان تهران را در اختیار دارد که این امر ظرفیت‌ ویژه‌ای را به شهرستان بخشیده و آن را به مزیتی برای توسعه اقتصادی تبدیل کرده است.

سیدعلی بابایی روز سه‌شنبه در دیدار با فرماندار پیشوا اظهار کرد: استقرار صدها واحد دامی نادر و نمونه در پیشوا، قابلیت ویژه‌ای برای منطقه محسوب می‌شود و اداره کل دامپزشکی بر اساس وظیفه ذاتی خود تلاش دارد تا مسائل مربوط به این واحدها را به ویژه در حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها با اهتمام ویژه دنبال کند.
وی تصریح کرد: در استان تهران واحدهای بزرگ دامی بزرگی وجود دارد که منطبق بر استانداردهای روز دنیا در حال فعالیت است و بخش مهمی از نیاز گوشت قرمز و شیر استان تهران را تأمین می‌کنند.
وی افزود: با وجود کمبود نیروی انسانی و امکانات، رصد و نظارت مستمر بر واحدهای دامداری در اولویت کاری دامپزشکی است تا سلامتی مردم تأمین شود.
بابایی با اشاره به فعالیت واحدهای بسته‌بندی فراورده‌های خام دامی در استان تهران گفت: از مجموع  ۸۳۰ واحد بسته‌بندی فرآورده‌های خام دامی فعال در کشور،‌ حدود ۲۰۰ واحد در استان تهران مستقر است که زیر نظر دامپزشکی، محصولات خام دامی را بسته‌بندی و عرضه می‌کنند.
وی تصریح کرد: ۷۰ درصد از حجم بسته‌بندی گوشت و سایر فرآورده‌های دامی کشور،در  مجموعه‌های استان تهران انجام می‌شود. 
مدیرکل دامپزشکی استان تهران افزود: با توجه به همجواری شهرستان‌های استان و حجم زیاد مبادلات دامی میان آن‌ها، نیاز است تا کنترل و نظارت کاملی بر جابجایی دام صورت گیرد تا از بروز بیماری پیشگیری و کانون شیوع آن به سرعت شناسایی شود.
توسعه صنعت دامپروری اقتصاد پیشوا را متحول می‌کند
فرماندار پیشوا نیز در این دیدار با تأکید بر لزوم توسعه امکانات دامپزشکی شهرستان گفت: پیشوا ظرفیت ویژه‌ای در تولید گوشت قرمز و شیر دارد و توسعه صنعت دامپروری، اقتصاد این شهرستان را متحول می‌کند.
حسین عباسی افزود: مهمترین فعالیت اقتصادی شهرستان پیشوا در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری است و در این میان دامپزشکی نقش موثری در افزایش بهره‌وری تولیدات و همچنین تامین بهداشت غذایی عهده‌دار است. 
وی گفت: با توجه به حجم زیاد فعالیت‌های دامی و کشاورزی در منطقه، تمامی مجموعه‌های اداری در خدمت فعالان این عرصه و ارتقای سطح تولید بوده و لازم است تا ضمن رصد و پیگیری مستمر واحدهای بزرگ دامی، در جهت حمایت و تقویت واحدهای کوچک نیز تلاش و برنامه‌ریزی شود.
عباسی افزود: با توجه به همجواری پیشوا با شهرستان‌های دارای واحدهای دامپروری،، اداره دامپزشکی با نظارت بر نقل و انتقال و ورود و خروج دام نسبت به اعمال ضوابط بهداشتی اقدام و برنامه ریزی نماید. 
فرماندار پیشوا افزود: با توجه به شیوع بیماری‌های دامی در فصل سرما، اداره دامپزشکی پیشوا نسبت به اطلاع رسانی‌ و ارائه هشدارهای لازم  به دامداران اقدام کند تا از همه‌گیری بیماری پیشگیری شود.
پیشوا با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =