رایزنی ایران و روسیه در خصوص تازه ترین تحولات منطقه

مسکو - ایرنا - سفیر ایران در روسیه و معاون وزیر خارجه روسیه درخصوص تازه ترین تحولات منطقه رایزنی و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو و آندره رودنکو معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کرده و دو طرف درخصوص تحولات منطقه ای رایزنی کردند. 

در این بیانیه گفته شده است: در این دیدار، درخصوص مسائل مهم دستور کار منطقه ای ازجمله وضعیت منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی تبادل نظر شد.

جزییات بیشتری از دیدار سفیر ایران در روسیه و معاون وزیر خارجه روسیه منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی ایران و روسیه همکاری نزدیکی در امور منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی دارند و بطور منظم دو طرف در مورد اوضاع این مناطق رایزنی می کنند. 

 تهران و مسکو بر اساس انگاره تهدید مشترک خارجی، به حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای به‌ویژه آمریکا و ناتو در منطقه آسیای مرکزی می‌نگرند.

منطقه آسیای مرکزی و قفقاز به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک و دارا بودن ذخایر انرژی برای آمریکا و قدرت‌های اروپایی از اهمیت خاصی برخوردارند. تحولات و شرایط این منطقه پس از فروپاشی موجب شد که قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای نفوذ در کشورهای استقلال‌یافته در این منطقه تلاش کنند.

به همین دلیل ایران و روسیه برای تامین ثبات این منطقه و جلوگیری از نفوذ بازیگران فرامنطقه ای در منطقه قفقاز جنوبی، دریای خزر و اسیای مرکزی با یکدیگر تعامل می کنند.

تهران و مسکو در مورد سایر مناطق ازجمله خاورمیانه و خلیج فارس نیز همکاری می کنند و تعامل دو کشور مانع از پیروزی تروریست های مورد حمایت غرب و آمریکا در وهله اول گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق و بهبود نسبی اوضاع این دو کشور شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =