"راب" برای دیدار با حزب رقیب ترامپ راهی آمریکا می‌شود

لندن- ایرنا- «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس در کمتر از ۵۰ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای گفت و گو با مقامات کاخ سفید و شخصیت‌های برجسته حزب دموکرات راهی واشنگتن خواهد شد.

به گزارش عصر سه‌شنبه ایرنا، وزارت امور خارجه انگلیس تا زمان انتشار این خبر، بیانیه‌ رسمی صادر نکرده اما شماری از رسانه‌های انگلیسی بدون اشاره به زمان دقیق، انجام این سفر را تائید کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، رایزنی درباره موضوعات مختلفی از جمله روابط دوجانبه، تحولات بین‌المللی و نگاه انگلیس به ایران و برجام در دستور کار راب قرار دارد. او همچنین قرار است روز پنجشنبه در اندیشکده شورای آتلانتیک آمریکا سخنرانی کند.  

انگلیس در کنار سایر شرکای اروپایی برجام با ادعای آمریکا برای به‌کارگیری مکانیسم ماشه و برگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مخالف است.

تروئیکای اروپایی ماه گذشته به فاصله کمی پس از تقاضای آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه، در بیانیه‌ای تصریح کردند: موضع ما درباره اثربخشی درخواست آمریکا وفق قطعنامه ۲۲۳۱ به طور واضح به ریاست و اعضای شورای امنیت اعلام شده و ما نمی‌توانیم از این اقدام (آمریکا) که با تلاش‌های کنونی ما در خصوص حفظ برجام ناسازگار است حمایت کنیم.

آنها با بیان اینکه «به حفظ فرآیندها و سازوکارهایی که اساس چندجانبه‌گرایی است پایبند هستند» بیان کردند: از تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا از هر اقدامی که باعث تعمیق اختلافات در شورا می‌شود و یا پیامدهای منفی جدی در پی دارد پرهیز کنند.

اعضای باقی‌مانده در برجام همچنین در نشست کمیسیون مشترک که یازدهم شهریور در وین برگزار شد ضمن رد سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا، تاکید کردند که این کشور قادر به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران نیست.

آنها در بیانیه‌ای با یادآوری اینکه برجام یک عنصر کلیدی از ساختار عدم اشاعه جهانی است که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تایید شده است، بر اهمیت صیانت از این توافق تاکید کردند. «اجرای کامل توافق از سوی تمامی طرف‌ها دارای اهمیت اساسی است.»

انگلیس همچنین در کنار سایر شرکای اروپایی‌ به قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رای ممتنع داد تا واشنگتن شکست مفتضحانه‌ای را تجربه کند.

راب سه‌شنبه گذشته در همین رابطه یادآور شد: مادامی که قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت تصویب نشود (تلاش‌های آمریکا) تاثیری بر محدود کردن ایران ندارد.

وی که در مجلس عوام انگلیس سخن می‌گفت، با اشاره به تفاوت دیدگاه لندن با واشنگتن در خصوص بکارگیری مکانیسم ماشه تصریح کرد که موضع لندن تا حد قابل قبولی در خصوص برجام روشن است.

وزیر خارجه انگلیس درباره تلاش‌های آمریکا برای عقد توافق گسترده‌تر با ایران هم گفت: مادامی که دورنمای رسیدن به توافق جدید را در اختیار نداریم، برجام تنها توافقی است که در اختیار داریم.

به گزارش ایرنا، سفر راب به آمریکا برای دیدار با سران حزب رقیب ترامپ هم می‌تواند تلاشی برای زمینه سازی توسعه روابط با دولت جدید جو بایدن باشد.  

چنانچه هفته‌نامه ساندی‌تایمز چندی پیش به نقل از منابع مطلع از دولت انگلیس گزارش داد که لندن تمایل دارد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان‌ماه آمریکا شکست خورده و «جو بایدن» رقیب او از حزب دموکرات پیروز شود.  

این نشریه گزارش داد که دولت جانسون در پشت پرده تلاش می‌کند تا با در نظر گرفتن احتمال پیروزی بایدن، از رییس جمهوری کنونی آمریکا فاصله بگیرد.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پنجاه و نهمین دوره این مهم در این کشور خواهد بود که قرار است در سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) برگزار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =