کورتس: کشورهای اروپایی مخالف تصمیم آلمان در خصوص پناهندگان هستند

تهران- ایرنا- صدراعظم اتریش، تصمیمات یکجانبه آلمان در پذیرش پناهجویان اردوگاه موریا در یونان را به باد انتقاد گرفت و گفت شمار زیادی از کشورهای اروپایی مخالف برلین هستند.

به گزارش ایرنا، تصمیم مقامات آلمانی برای پذیرش هزار و ۵۰۰ نفر از پناهجویان ساکن اردوگاه موریا واقع در جزیره لیسبوس و دیگر جزایر یونان با انتقاد کشورهای اروپایی از جمله اتریش مواجه شده است.
روزنامه بیلد آلمان امروز (سه شنبه) در مطلبی به نقل از «سباستین کورتس» صدراعظم اتریش نوشت که این کشور مخالف تصمیم آلمان در پذیرش کودکان و نوجوانان بدون سرپرست در اردوگاه موریا یونان است، جایی که به تازگی شاهد آتش سوزی بوده است.
«آنگلا مرکل» روز گذشته در جلسه هیئت رئیسه حزب حاکم آلمان از نقش منفعلانه اتریش در پذیرش پناهندگان انتقاد کرده و از پذیرش هزار و۵۰۰ پناهجوی اردوگاه موریا و دیگرجزایر یونان خبر داده بود.
در پاسخ به این انتقاد کورتس تاکید کرد کشورش از روش آلمان پیروی نخواهد کرد. به گفته صدراعظم اتریش به جز این کشور، شمار زیادی از اعضای اتحادیه اروپا نیز تمایلی به پیروی از آلمان ندارند.
کورتس با بیان این که کشورش سومین کشور تحت تاثیر هجوم پناهجویان به اروپا است تاکید کرد: ما طی سال های اخیر تعداد بسیار زیادی پناهنده پذیرفته ایم و پس از سوئد، پذیرش بیشترین شمار کودکان را در بین پناهجویان به خود اختصاص داده ایم.
خبرگزاری د. پ. آ. آلمان امروز از توافق صدراعظم آلمان با وزیرکشور بر سر پذیرش مهاجران بیشتر از جزایر یونان خبر داد و نوشت که این اقدام با هدف ترغیب دیگر کشورهای اروپایی به پذیرش شمار بیشتری از پناهجویان از اردوگاه های یونان انجام می گیرد.
خبرگزاری فرانسه نیز با تایید این خبر اعلام کرد افرادی مورد پذیرش قرار می‌گیرند که پیش از این درخواست پناهندگی آن‌ها بررسی شده باشد و اولویت با خانواده‌های بچه دار است.
یونان نخستین مقصد برای مهاجرانی است که قصد دارند از خاورمیانه و شمال آفریقا به اروپای غربی بروند. در حال حاضر حدود ۳۰ هزار مهاجر و پناهجو در جزایر یونان زندگی می‌کنند که سهم اردوگاه آتش گرفته موریا در جزیره لسبوس بیش از ۱۲ هزار نفر مهاجر بود که در اثر آتش‌سوزی هفته گذشته بی‌خانمان شده‌اند.

در همین رابطه «اشتفن زایبرت» سخنگوی حکومت فدرال آلمان روز دوشنبه در برلین گفت که انگلا مرکل از ایجاد یک اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره لیسبوس با مسؤلیت اتحادیه اروپا استقبال می کند و آن را یک اقدام مناسب در جهت اروپایی ساختن این معضل می داند. مرکل گفته است که وضعیت اکثریت پناهجویان در جزیره لیسبوس به شدت وخیم و تکان دهنده است.

«نوتیس میتاراکیس» وزیر امور مهاجران یونان، از پناهجویان بی سرپناه خواسته است تا به طور فوری به چادرهای موقت نقل مکان کنند. او در گفتگویی با رادیوی پاراپولیتیکای یونان تاکید کرده است: از هفته آینده روند پناهندگی افرادی به جریان می افتد که در این چادرها سکونت داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =