به درازای ابدیت، کتاب زندگی مجاهد شهید شیخ محمد خیابانی

تهران - ایرنا - کتاب «خیابانی به درازای ابدیت»  مشروح روایت زندگی مجاهد شهید شیخ محمد خیابانی، مجاهدی که قیام آزادی آذربایجان را فریاد کرد در مسیر انتشار قرار گرفت.

به گزارش ایرنا از نوید شاهد، معاون فرهنگی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل در گفت و گویی افزود :کتاب «خیابانی به درازای ابدیت» طی یک داستان تاریخی مخاطب را با مجاهدت‌های شهید شیخ محمد خیابانی آشنا می کند.

حمید سلیمانی صدر درباره محتوای این کتاب توضیح داد: کتاب «خیابانی به درازای ابدیت»  افزون بر پرداختن به زندگی این مجاهد شهید، موضوعاتی از قبیل تاریخ مشروطه، تولد مجلس، مقاومت ۱۱ ماهه تبریز و قیام «آزادیستان»، ماجرای اولتیماتوم ۴۸ ساعته روسیه در مجلس دوم، قحطی و بیماری در آذربایجان و سایر شهرها در جنگ جهانی اول و شهادت شیخ محمد خیابانی در جریان کودتای قزاق‌های باقی‌ مانده از دوران محمدعلی شاه قاجار را در بر می‌گیرد.

به گفته سلیمانی صدر، پیش از این از آثاری چون «گذر از فصل‌ها»، «پاییز آرزوها»، «کتاب کابوس‌های زرد»، «زیبا و دلتنگی‌هایش»، «پژواک در سوادکوه»، «سینما و صهیونیسم»، «صهیونیسم در ادبیات جهان» و «سینمای بعد از انقلاب؛ (بودن یا نبودن)» از این نویسنده منتشر شده بود.

کتاب های «رهبران مقاومت»

معاون فرهنگی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل ادامه داد: شرکت انتشاراتی چاپ و نشر بین‌الملل یک مسیر محتوایی با عنوان «رهبران مقاومت» دارد که کتاب «خیابانی به درازای ابدیت» نیز در همین لاین تعریف شده است. در این مسیر محتوایی قرار است به رهبران مقاومت در ایران و سایر کشورهای حوزه مقاومت مثل فلسطین، عراق و لبنان بپردازیم.

سلیمانی‌صدر اظهار کرد: بر این اساس، انتشار آثاری درباره شهید عارف‌حسین حسینی از رهبران شیعیان پاکستان، شهید حسین الحوثی از فرماندهان یمن و شهید مصطفی بدرالدین از فرماندهان لبنانی در دستور کار قرار گرفت و این آثار اکنون مراحل پژوهش را سپری می‌کنند. همچنین پرداختن به شهیدان عمار موسوی، رهبر حزب‌الله لبنان و شیخ باقرالنمر، روحانی برجسته عربستانی را در زمینه رهبران مقاومت که به شهادت رسیده‌اند در برنامه نشر داریم. این آثار به زبان‌ عربی نیز ترجمه خواهند شد.

رونمایی کتاب «فرهنگ اعلام شهدای عشایر سراسر کشور

کتاب «فرهنگ اعلام شهدای عشایر سراسر کشور» مشتمل بر مشخصات بیش از ۴هزار و ۶۷۰هزار شهید عشایر طی مراسمی توسط رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان فارس رونمایی شد.

در این کتاب نام شهیدان به ترتیب حروف الفبا و مشخصات ۴ هزار و ۶۷۱ شهید درج شده است.
محتوای کتاب «فرهنگ اعلام شهدای عشایر کشور» شامل مهم ترین اطلاعات فردی شهدا (نام و نام خانواگی، نام مستعار، تاریخ و محل تولد، ملیت، دین، مذهب، جنسیت، مشخصات کامل والدین، وضعیت تاهل، سال ازدواج، تعداد فرزندان، میزان تحصیلات، نحوه شهادت، محل شهادت، تاریخ شهادت (به روز و ماه سال) است که توسط معاونت فرهنگی هر استان گردآوری شده است.

این کتاب با شمارگان هزار نسخه توسط نشر شاهد چاپ و منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha