معاون رییس جمهوری: شرایط تحریم هیچ تاثیری در اعتبارات دانش بنیان نگذاشته است

تبریز- ایرنا -معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه در شرایط کرونایی اقدامات بسیار خوبی در حمایت از شرکت های دانش بنیان انجام شده، گفت: شرایط تحریم هیچ تاثیری در اعتبارات دانش بنیان نگذاشته است.

سورنا ستاری روز سه شنبه در جریان بازدید از مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز در گفتگوی اختصاصی به ایرنا اظهارداشت: خوشبختانه امسال کمکی از طرف مقام معظم رهبری داشته ایم و وضعیت ما از نظر  بودجه ای بهتر از سال گذشته است.

وی ادامه داد: وام های کم بهره و استمهال وام ها از جمله اقداماتی است که در حمایت از شرکتهای دانش بنیان در دوران کرونا در دستور کار دارد.

رییس مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز هم در حاشیه این دیدار به ایرنا گفت : این مرکز با اتکا به توانمندیهای علمی اساتید مجرب و امکانات آزمایشگاهی مجهز با هدف ارائه خدمات حمایتی از ایده های نوآورانه و توسعه کسب و کارهای نوین توسط کارآفرینان در قالب واحدهای نوپا فعالیت می کند.

علی پورزیاد افزود: تقویت و حمایت از ایده های نوآورانه و ایجاد بسترهای لازم جهت تبدیل ایده به محصول و حمایت از تبدیل استارت آپ های ایده محور به شرکت های فناور محصول محور توانمند از اهداف این مرکز است.

وی ادامه داد: از مهمترین و اصلی ترین اهداف مراکز رشد و نوآوری بسترسازی جهت فعالیت و پیشرفت واحدهای فناور در قالب شرکت های نوپا و نیروهای متخصص و کارآمد و تبدیل به شرکت های دانش بنیان با برند معتبر منطقه ای و جهانی می باشد.

نورزیاد گفت: مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز عملکرد و نقش موثری در تبدیل واحدهای فناور به شرکت های دانش بنیان ارائه کرده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۴ شرکت دانش بنیان در زمینه های مختلف علمی اعم از فنی مهندسی، شیمی، فیزیک، کشاورزی و دامپزشکی از طریق این مرکز به ثبت رسیده است.

رییس مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه از بدو ایجاد این مرکز تا به امروز ۱۹۲ شرکت از طریق دانشگاه به عنوان شرکت رشد و فناوری با این مرکز فعالیت داشته اند، گفت: هم اکنون در حدود ۴۵ شرکت دانش بنیان در این مرکز مستقر است.

معاون فناوری رییس جمهوری امروز همچنین از مرکز جامع سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بازدید کرد.

رییس مرکز جامع سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جریان این بازدید به ایرنا گفت: سلول های بنیادی این قابلیت را دارند که موجب بوجود آمدن یا رشد سلولهای ویژه زیادی درون یک ارگانیسم شوند. 

محمدرضا رشیدی افزود: انواع خاصی از سلولهای بنیادی همواره برای بازسازی خون سازی و سیستم ایمنی بدن ، بعد ازیک دوره شیمی درمانی با دوز بالا ، در مورد برخی از سرطان ها ، مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین استفاده از این سلولها جهت دیگر بازیافت های سلولی به اثبات رسیده است .

وی ادامه داد: وسیع‌ترین کاربرد بالقوه این نوع درمان ، تولید سلولها و بافت هایی است که می‌توانند جهت درمان یا جایگزینی ارگانیسمهای آسیب دیده بکار گرفته شوند.

رییس مرکز جامع سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ایجاد بستر مناسب تحقیقات و پژوهش در زمینه سلول های بنیادی و استفاده از آنها در درمان بیماریها ، شناسایی و سازماندهی افراد واجد صلاحیت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی علاقمند از جمله اهداف ایجاد این مرکز است.

وی ادامه داد: ایجاد زیر ساختار مناسب پژوهشی جهت پذیرش طرح های تحقیقاتی و ارتقای سطح کیفی و کمی تحقیقات در این زمینه ، کاربردی کردن طرح های مرتبط با درمان بیماری ها از طریق سل تراپی و ژن تراپی و تشکیل تیم های بالینی متشکل از پزشکان و اساتید بالینی و ایجاد پل ارتباطی بین بالین و تحقیقات به منظور آشنایی گروه های بالینی با کاربرد های سلولهای بنیادی در درمان از دیگر اهداف این مرکز است.

 رشیدی گفت: این مرکز تحقیقاتی برآن است در راستای گسترش مرزهای دانش و ارتقای سلامت جامعه با اولویت درمان بیماری های قلبی، مغزی، پوستی ، دندانی و غضروفی به عنوان یک مرجع تحقیقاتی- درمانی علمی معتبر باشد.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در سفری یک روزه برای رونمایی ۱۱ طرح فناورانه در تبریز حضور دارد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =